Saturday, May 6, 2017

Qumështi i Artë - shëruesi i shumë sëmundjeve

 Material i përgatitur nga: Arbëria

Kurkuma ka cilësi të forta shëruese të zbuluara dhe të pranuara së fundmi nga mjekësia moderne. Ajo është shumë më e fuqishme se 14 lloje ilaçesh kundër depresionit, dhe mbi të gjitha, pa efekte anësore. Kurkuma detoksifikon dhe pastron mëlçinë dhe gjakun, largon dhimbjet e artritit, dhe ndihmon të biem nga pesha.

Për të përgatitur këtë pije shëruese na duhen vetëm TRE përbërës natyralë. Kombinimi i tyre arrin të bëjë mrekullira në organizmin tonë.Lexoje materialin dhe Shpërndaje për të informuar sa më shumë miq.

Kjo është një recetë e lashtë indiane trashëguar brez pas brezi. Përbërësi kryesor në këtë recetë është Kurkuma (Turmeric). Mjekësia moderne, më në fund ka vërtetuar dhe pranuar cilësitë kuruese të kësaj bime. Kohëve të fundit ajo është bima më e studiuar nga shkencëtarët. Vetitë dhe përbërësit e saj mjekuese, kanë qenë subjekti i rreth 5600 studimeve biomedikale, të publikuara nga shtypi. Studimet e shumta lidhur me këtë bimë të shenjtë, kanë nxjerrë në pah rreth 600 cilësi terapeutike & kuruese.
Kurkuma është një rrënjë që është përdorur për mijëra vjet nga kultura të ndryshme. Ajo është veçanërisht e famshme për cilësitë mbrojtëse ndaj mëlçisë deri në parandalimin e kancerit, dobishme për tretjen, stomakun, si edhe për sistemin imunitar. Kurkuma mund të ndalojë aktivitetin e disa enzimave të mëlçisë, të cilat i shndërrojnë disa toksina ambientale, në Karcinogjene. Kurkuma i ç’aktivizon këto karcinogjene që gjenden edhe tek duhani duke mbrojtur organizmin nga dhjetëra dëme të tij. Kurkuma nxit rritjen e enzimave që tresin sheqerin dhe yndyrnat, dhe ndalon formimin e pllakëzave të kolesterolit. Kurkuma gjithashtu ndalon prodhimin e staminës në stomak, ndalon zhvillim e bakterieve si edhe acarimin e gengivave pasi ndalon aktivizimin e një geni që krijon kimikate tepër irrituese. Nëse nuk ka irritime, infiamacione, bakteriet nuk rriten dhe nuk shtohen (pasi vendet e irrituara janë shtëpia e tyre). Kështu eliminohet edhe era e keqe e gojës dhe gengiviti.

Përbërësi kryesor i kurkumës është Kurkumina – Polifenoli i identifikuar si përbërësi kryesor aktiv i cili ka rreth 600 cilësi kurative shumë të fuqishme.


Nëse recetës që do të shpjegojmë më poshtë, i shtojmë piper të zi, bioaktiviteti i kurkumës do të rritet me 2 000 % !


RECETA:

1/8 lugë çaji me kurkuma 1/2 filxhan çaji me ujë 1 filxhan qumësht (bajamesh ose kokosi të prëgatitur vetë).
1-2 lugë gjelle me vaj bajamesh ose kokosi (100% natyral, pa konservantë)
Pak piper të zi
Mjaltë organik

Ziej ujin me kurkumën duke i përzier vazhdimisht. Temperatura e nxehtësisë duhet të jetë mesatare, dhe zierja duhet të zgjasi 8 minuta. Ndërkohë duhet të jeni duke valuar qumështin në një enë tjetër. Pasi të kenë zier të dyja (uji me kurkumën nga njëra anë, dhe qumështi në anën tjetër), përziejini bashkë. Në fund shtoni piperin e zi (një majë luge) dhe mjaltin. Përzieji mirë dhe shijoje këtë pije kurative. Para se të flini, pini një gotë të tillë për 40 ditë rrjesht nëse keni probleme me artritin.
Kurkumën mund ta përdorni edhe në gatime të ndryshme si erëz, ose të përgatisni çaj apo edhe smoothie.

Cilësi të tjera kururese & mjekuese

Parandalon kacerin
Kuron problemet e frymëmarrjes dhe kollës
Lehtëson dhimbjet menstruale
Kuron ftohjet / gripin
Pakëson dhimbjet e çfarëdolloji
Kuron pagjumësinë
Detoksifikon dhe mbron mëlçinë
Kuron artritin
Rigjallëron & pastron gjakun
Qetëson stomakun
I bën kockat më të shëndetshme e të forta
Qetëson & kuron depresionin
Ndihmon sistemin kardiovaskolar
Rigjeneron qelizat e trurit (Dr. Mercola)

Nga studimet intensive dhe të thella shkencore gjithashtu konfirmohet se Kurkuma ka edhe 175 ndikime psikologjike të fuqishme. Ajo mund të krahasohet me 14 ilaçe farmaceutike të ndryshme.
Ja disa prej tyre:

Lipitor (ilaç kundër kolesterolit)
Corticosteroids (steroid medications)
Prozac (antidepresantë)
Aspirinë (qetësues dhe hollues gjaku)
Qetësues si p.sh. ibuprofen.
Oxaliplatin (ilaç që merret pas kimioterapisë)
Metformin (ilaç kundër diabetit).

Qumështi i artë është një alternativë shumë e mirë edhe për në mëngjes, nëse doni të hiqni dorë nga kafja.


Kurkumë të një cilësie shumë të lartë gjeni në dyqanin Bimë Mjekësore.


Na vizitoni në dyqanin tonë Bimë Mjekësore, vetëm 30 metra larg qendrës Stefan (tek pazari i ri). Orari 12:00 - 19:00. 

2 comments:

  1. OFERTA KREDI
    Unë japë kredi për çdo person që dëshiron ndihmë financiare. Kjo është një kredi në mes të veçantë me kushte shumë të thjeshtë dhe të veçanta që bëri disa rregullime janë bërë për zhvillimin normal të procedurës. Kursi im e interesit gjatë afatit të kredisë është 3% dhe shlyerja bëhet çdo muaj nëse çdo kohë që ju jeni të interesuar, ju lutem kontaktoni me email: ilievmarco15@gmail.com

    ReplyDelete
  2. Flm per kete postim kaq te dobishem. Kisha vetem nje pyetje: Si mund ta zjejme per 8 min kurkumen me gjysme filxhan caji uje?Po ashtu edhe qumeshti i bajames qe eshte vetem nje filxhan. Si mund te valoje nje sasi kaq e vogel, do avullonte e do ngelej shume pak.
    Sh flm, Silva.

    ReplyDelete