Wednesday, January 11, 2017

Smoothie e ngrohtë për këto ditë të ngrira


Recetë Vegane, Pa Gluten.

Kakao pluhur puro (bio-organik) gjeni në dyqanin Bimë Mjekësore.Përbërësit:


1 1/4 filxhan (300 ml) qumësht bajamesh të përgatitur vetë 
(ju kemi mësuar si ta përgatisni vetë në shtëpi dhe arsyet pse)

1 lugë gjelle (16 gramë) copa çokollate të grira (çokollatë të errët, pa gluten)

1 lugë gjelle (15 ml) mjaltë organik

1-2 lugë gjelle (10 gramë) kakao pluhur puro, të pa ëmbëlsuar, 
të papërpunuar (kliko ---> Bimë Mjekësore)

1/2 filxhan (40 gramë) tërshërë

1 banane të vogël

1 lugë gjelle me vaj kokosi (kliko ---> Bimë Mjekësore)


1/2 lugë kafeje ekstrakt vaniljeje ose kanellë pluhur
Përgatitja:

Si fillim ngrohni qumështin e bajames. Hidheni në blender e më pas shtoni një nga një përbërësit e tjerë. Përziejeni deri të gjithë përbërësit të lidhen mirë. Hidheni në një gotë dhe pijeni menjëherë. Kjo recetë smoothie plot kalori të shëndetshme është e mrekullueshme. Këto kalori të gjitha prej ushqimesh natyrale do të kthehen menjëherë në energji dhe trupi do të ketë rezistencën e duhur ndaj të ftohtit. Për më tepër, ngrohtësia e tij do t'ju bëjnë të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë.


Vlerat ushqyese që përmban secili përbërës do t'i japin trupit energji, mbrojtje, rezistencë, forcë dhe vitalitet.


Provojeni që nesër në mëngjes para se të dilni nga shtëpia.No comments:

Post a Comment