Tuesday, November 22, 2016

Si të bëjmë vetë pomadë për kallot

 Material nga Bimë Mjekësore


Kallot janë një problem që na prekin pothuajse të gjithëve.
Këpucë të parehatshme apo pak cilësore, lodhje, sforcim dhe endje gjithë ditën, pothuajse askush nuk shpëton prej tyre. Kur ato bëhen konstante e të pandara, sigurisht që sjellin shumë bezdi e pakënaqësi.

Ja një mënyrë si të përgatisim pomadë natyrale vetëm me 3 përbërës.
   
Receta:

3 lugë çaji me kurkumë pluhur (blije këtu)
3 lugë çaji me vaj të farave të Sinapit ose vaj mustarde siç njihet ndryshe (blije këtu)
1/3 gjethe të Aloe Veras (të freskët, të prerë direkt nga bima).


Në foto kemi vaj sinapi të Firmës Prodhuese ''Arbëria'' (cilësi e parë), kurkumë pluhur dhe gjethe të Aloe Veras të prerë direkt nga një bimë e madhe Aloe.

Të tre përbërësit i përziejmë mirë me një mikser derisa masa të lidhet e të bëhet kremoze. E ruajmë në një vazo të vogël qelqi me kapak dhe e aplikojmë pasi të kemi mbajtur këmbët 20 minuta në ujë me kripë epsom.

Gjethen e Aloes duhet ta qërojmë nga lëkura dhe të përdorim për pomadën, vetëm xhelin (tulin) e tij.


Kjo është lëkura e gjethes së Aloes. Mos e hidhni pa e shfrytëzuar edhe atë. Bëijini një masazh fytyrës me pjesën e brendshme derisa ajo të thahet plotësisht. Pas disa minutash shpëlajeni fytyrën me ujë të bollshëm.


Ndërkohë për të lehtësuar problemin e kallove ju mund të lyeni këmbët me vaj Sinapi çdo natë dhe t'i shpëlani para se të flini.

 Në foto vaj sinapi prodhuar nga Firma ''Arbëria''. Ky vaj është cilësi e Parë e papërpunaur. Nuk përmban konservantë apo lëndë të tjera kimike. I freskët dhe 100% Natyral ky është një produkt super kurativ. E gjeni në dyqanin Bimë Mjekësore.

Këto mënyra do të jenë shumë ndihmëse dhe efektive.

Provojini dhe na shkruani :)
No comments:

Post a Comment