Thursday, October 6, 2016

Rrisni volumin e gjoksit me një ushqim të vetëm

SMOOTHIE - Pije kremoze

Ushqimet organike janë të njohura për mirëmbajtjen dhe bukurinë fizike, por disa në veçanti spikatin për cilësitë e tyre. Në recetën që do të japim tani, përbërësit kryesorë, ndihmojnë në rritjen e gjoksit të paktën 1 numër. Mjafton ta pini rregullisht dhe do të çuditeni nga rezultatet.

RECETA:

Në një mikser grini 1 lugë gjelle me fara lini. 
Më pas shtoni 1/2 gotë ujë dhe pak kos. 
Qëroni 1 banane, 1 kivi, 1/2 kastravec, dhe 2-3 luleshtrydhe. 
Në fund shtoni 1 lugë çaji plot me polen bletësh dhe 1 lugë gjelle me vaj kokosi (i gjeni në dyqanin Bimë Mjekësore).

Pijeni sapo të zgjoheni në mëngjes, për disa javë rrjesht. 
Pijet kremoze (anglisht smoothie) ndihmojnë në rritjen e dendësisë muskulare rreth gjoksit dhe tek zona e kofshëve. Veçanërisht Poleni dhe farat e Linit ndihmojnë dhe shërbejnë si rregullator hormonal.


 
Në foto Poleni i Bletëve nga Firma ''Arbëria''.  E gjeni në dyqanin Bimë Mjekësore 


Provojeni recetën dhe na shkruani rezultatet :)


No comments:

Post a Comment