Thursday, August 18, 2016

Uthull molle dhe mjaltë, eliksiri i mëngjesit.

Ndërkohë që uthulla e mollës e vetme është një tonik i përsosur i organizmit, kombinuar me mjaltin ai shndërrohet në një mrekullibërës për shëndetin tonë. Të konsumosh uthull molle përzier me mjaltë në mëngjes sjell të mira fantastike.
Të mirat shëndetësore:
 1. Efektiv për humbje peshe.
 2. Pakëson inflamacionet.
 3. Përmirëson sistemin tretës.
 4. Lehtëson dhimbjet e kyçeve dhe pakëson dhimbjet e artritit.
 5. Ndihmon në lehtësimin e refluksit. 
 6. Përmirëson pamjen e lëkurës. 
 7. Eliminon erën e keqe të gojës.
 8. Mënyrë shumë e mirë për të lehtësuar dhimbjet e fytit.
 9. I jep energji trupit.
 10. Pakëson kolesterolin dhe ul tensionin e lartë të gjakut.

  Receta:

  1 gotë ujë
  1 lugë çaji me mjaltë organik të cilësisë së parë (një mjaltë jo cilësor do të shkatërrojë gjithë recetën).
  2 lugë çaji me uthull molle cilësore

  Pijeni esëll në mëngjes e më pas konsumoni vaktin e parë të ditës.

  Në rast se po vuani nga ndonjë ftohje dhe rrjedhje hundësh, mos i fshini hundët me letra të gatshme (as të thata as nga ato të lagurat), por lagni një shami pambuku me uthull molle dhe përdoreni. Uthulla e mollës në këtë rast parandalon mikrobet të shtohen e të bllokojnë hundët. Uthulla përmban potas dhe acid acetik të cilat shërbejnë për të lehtësuar këtë gjendje.

  Uthulla e mollës ju ndihmon edhe për të lehtësuar ngërçet. Mjafton vetëm pak masazh për t'u ndjerë më mirë.

Cilësinë më të mirë të uthullës së mollës e gjeni në dyqanin Bimë Mjekësore.

500 gramë - 150 lekë 
No comments:

Post a Comment