Wednesday, December 7, 2016

Një veprim i vetëm për të parandaluar shumë probleme

Arbëria - Bimë Mjekësore
Orizi është një nga ushqimet më të përdorura në botë. Aziatikët e kanë pjesë ushqimore të përditshme. Në karaibe orizin e kombinojnë me fasule për të përfituar më shumë proteinë dhe shije. Edhe Amerika dhe Europa, e preferon dhe e përdor orizin në shumë gatime dhe receta, pothuajse të pafundme. Por problemi qëndron në faktin se, orizi i bardhë (ai i përpunuar), përmban kalori boshe të cilat nuk na japin asnjë vlerë ushqimore. Duke pasur kalori boshe dhe aspak vlera ushqyese, ai është i patretshëm për stomakun duke bërë kështu të shtojmë peshë dhe masë dhjamore. Përveç kësaj, ai është i rrezikshëm pasi mund të shkaktojë edhe diabet.
 

Por si t'ja bëjmë që të ulim të paktën 50% të këtyre kalorive boshe që ai përmban?

Ja si veprojnë në Thailandë dhe vende të tjera ku gatimi është Art dhe Shkencë në të njëjtën kohë.

Ndërkohë që uji valon shtoni vaj kokosi të papërpunuar (100% natyral). Sasia e kokosit duhet të jetë rreth 3% e peshës së orizit që do të gatuani. Pasi uji të ketë valuar shtoni orizin dhe gatuajeni si gjithmonë. Pasi të ketë përfunduar gatimi, lëreni për 12 orë në frigorifer. Ju mund ta gatuani në mbrëmje dhe ta konsumoni të nesërmen. Në këtë mënyrë jo vetëm i kemi ulur 50% të kalorive të tij, por kemi shtuar vlera ushqyese falë cilësive të vajit të kokosit.Me këtë veprim kaq të thjeshtë gjithashtu do të parandalojmë diabetin, kolesterolin dhe tensionin e lartë të gjakut të cilat shkaktohen nga ushqimet e rafinuara, të përpunuara e të denatyruara. Kaq është e gjitha.

Si funksionon kjo?


Që ta kuptoni këtë duhet të merrni vesh pak nga kimia ushqimore.

Disa drithëra janë shumë të tretshme për stomakun e disa të tjera më të vështira. Ato që treten shpejt kthehen në glukozë e më vonë në glikogjen. Por glikogjeni i tepërt bën që stomaku të fryhet nëse ne nuk i djegim kaloritë që marrim nëpërmjet ushqimit. Ndërsa ato drithëra që janë më të vështira për t'u tretur nuk shndërrohen në glukozë ose glikogjen sepse neve na mungon aftësia për t'i tretur. Mos tretja e mirë shkakton fryrje, shëndoshje, dhjamosje. Ndërkohë, nëse ne shtojmë vajin e kokosit gjatë përgatitjes së orizit, kaloritë e tij reduktohen ndjeshëm e gjithashtu ai bëhet më i tretshëm për stomakun.

Provojeni këtë për të paktën 1muaj dhe do të shihni se do të ndiheni shumë më mirë.


Vajin e kokosit të papërpunuar, cilësi të parë,
blije këtu.


Të fshehtat e praktikës mijëravjeçare

Të fshehtat e praktikës mijëravjeçare ''Oil pulling''.

Çfarë është dhe pse duhet ta praktikojmë të gjithë?

Material nga: Arbëria - Bimë Mjekësore
 
Oil pulling është një traditë e vjetër Ajurvedike (mjekësia tradicionalëe indiane) e cila po merr shumë vëmendje vitet e fundit. Oil pulling - larja e gojës me vaj ose gargara, konsiston në mirëmbajtjen e përgjithshëm të shëndetit. Për këtë mund të përdorim vajin e suzamit ose çdo vaj tjetër 100% natyral (të papërpunuar) me kusht që të jetë i prodhuar me sistem të ftohtë. Asnjë prodhim tjetër nuk bën efekt. Gargara bëhet për 10-20 minuta esëll në mëngjes, ndërkohë që merresh edhe me ndonjë punë tjetër. Kjo proçedurë parandalon kavitetet, pakëson bakteriet që grumbullohen në gojë, gjuhë dhe gengiva.  

Larja e gojës  me vaj apo gargara, ka efekte pozitive të shumfishta në organizëm dhe i gjithë sekreti qëndron në faktin që kjo teknikë është më e mira për të tërhequr dhe larguar toksinat nga goja. Në një material të vjetër ju kemi informuar se, të gjitha sëmundjet vijnë nga goja (nga toksinat që grumbullohen tek gengivat, dhëmbët dhe gjuha). Prandaj pastrimi dhe largimi i toksinave nëpërmjet gargarës ndikon në reduktimin dhe largimin e shumë problemeve shëndetësore dhe patologjive të ndryshme.

Vajrat natyralë kurativë (prodhuar me sistem të ftohtë) ndihmojnë në lehtësimin e sistemint limfatik duke qenë se largojnë toksinat dhe bakteriet e dëmshme, duke u zëvendësuar me mikroflorën positive. Si një praktikë me kaq përfitime pozitive, gargara me vajra natyralë është përdorur në lashtësi për të parandaluar dhe kuruar shumë sëmundje. 
Ja disa prej tyre:

Për shëndetin e dhëmbëve.

Përdorimi i vajit për larjen dhe higjenën e gojës ka qenë një zgjidhje shumë e mirë para se dentistët të ekzistonin. Thjesht disa lëvizje mekanike rutinë, ndihmonin në mbajtjen pastër të gojës dhe dhëmbëve. Në ditët e sotme, dentistët e vendeve perëndimore e këshillojnë këtë mënyrë krahas përdorimit të larjes së dhëmbëve me furçe. Efektet janë çudibërëse. 

Shumë studime konfirmojnë se larja e gojës me vaj lufton mikrobin streptococcus mutans (kontribues në prishjen e dhëmbëve). Ky mikrob gjendet tek gurëzat dhe përshtyma. Kjo teknikë ka reduktuar për një - dy javë, mikrobin S. mutans nga gurëzat.

Për shëndetin e përgjithshëm.
Dr. Bruce Fife, i cili ka shkruar dhe rekomanduar larjen e gojës me vaj, ngulmon që ta provoni. Nëse vuani nga astma, diabeti, artriti, migrena, mentruacione të vështira, ulçera, pagjumësia, apo ndonjë sëmundje tjetër kronike.

Dhe nisur nga fakti që…..

….. Të gjitha sëmundjet vijnë nga goja

Me anë të gargarës me vajra natyralë. kurohen dhe lehtësohen të gjitha!

 Tashmë shkenca e konfirmon, gengivat dhe dhëmbët e sëmurë sjellin sëmundje zemre, diabet, dementia, artrit etj. Teksti Ajurvedik ''Charaka Samhiti'' konfirmon se kjo praktikë kuron rreth 30 sëmundje. Problemi është se shkenca dhe mjekësia moderne nuk e lidhin dot plotësisht se si ndikojnë në shëndetin e përgjitshëm, mikrobet që gjenden në gojë. Por, fakti është që këto mikrobe shkëputen nga goja duke u përhapur në gjak e duke infektuar më pas organet jetike.

Dr. Karach, kuroi osteoartritin që e kishte prekur prej 30 vjetësh. Kur ai paraqiti disa të dhëna në seminare me kolegët e tij, të gjithë e quajtën të çmendur. Por ai nuk u ndal derisa shfaqi të dhëna të plota dhe fakte të pamohueshme për kurimin e tij nëpërmjet kësaj metode të vjetër.    

I gjithë sekreti sipas tij, qëndron tek thjeshtësia. Mjafton 1 lugë gjelle me vaj luledielli, suzami apo kokosi para se të hani mëngjesin, dhe do të ndodhin mrekullira. Gjatë proçesit, të gjitha toksinat  grumbullohen tek pështyma (kini kujdes të mos gëlltisni asnjë pikë) prandaj pas 15 apo 20 minutash sigurohuni të pështyni dhe të shpëlani mire gojën. Ky lloj detoksifikimi ndihmon edhe në problemet e gjakut, sëmundjet e mëlçisë dhe veshkave, parandalon kancerat dhe tumoret, si edhe trombozat.

Gargara me vaj këshillohet edhe pasi keni bërë ndonjë punë të rëndë fizike pasi lehtëson dhimbjet muskulare, të këmbëve, krahëve dhe kurrizit.

Për të pasur rezultate sa më të mira nëpërmjet kësaj praktike, këshillohen vetëm vajra kurative të cilësisë së parë prodhuar me sitem të ftohtë të cilët mund t'i gjeni tek Arbëria - Bimë Mjekësore.

Këta janë të vetmit që japin rezultat dhe ndihmojnë në detoksifikim të përgjithshëm.  Ndërkohë që bëni gargarën esëll në mëngjes, mund të vazhdoni me punë të tjera dhe pas 10-20 minutash lani gojën me pastën e dhëmbëve. Vazhdojeni për 2-4 javë, ose derisa të keni rezultatet që dëshironi.

KUJDES!


Kjo praktikë nuk zëvendëson mjekimet apo këshillat e një mjeku specialist. Për raste të rënda shëndetësore, kryeni vizitat e nevojshme!

Tuesday, November 22, 2016

Si të bëjmë vetë pomadë për kallot

 Material nga Bimë Mjekësore


Kallot janë një problem që na prekin pothuajse të gjithëve.
Këpucë të parehatshme apo pak cilësore, lodhje, sforcim dhe endje gjithë ditën, pothuajse askush nuk shpëton prej tyre. Kur ato bëhen konstante e të pandara, sigurisht që sjellin shumë bezdi e pakënaqësi.

Ja një mënyrë si të përgatisim pomadë natyrale vetëm me 3 përbërës.
   
Receta:

3 lugë çaji me kurkumë pluhur (blije këtu)
3 lugë çaji me vaj të farave të Sinapit ose vaj mustarde siç njihet ndryshe (blije këtu)
1/3 gjethe të Aloe Veras (të freskët, të prerë direkt nga bima).


Në foto kemi vaj sinapi të Firmës Prodhuese ''Arbëria'' (cilësi e parë), kurkumë pluhur dhe gjethe të Aloe Veras të prerë direkt nga një bimë e madhe Aloe.

Të tre përbërësit i përziejmë mirë me një mikser derisa masa të lidhet e të bëhet kremoze. E ruajmë në një vazo të vogël qelqi me kapak dhe e aplikojmë pasi të kemi mbajtur këmbët 20 minuta në ujë me kripë epsom.

Gjethen e Aloes duhet ta qërojmë nga lëkura dhe të përdorim për pomadën, vetëm xhelin (tulin) e tij.


Kjo është lëkura e gjethes së Aloes. Mos e hidhni pa e shfrytëzuar edhe atë. Bëijini një masazh fytyrës me pjesën e brendshme derisa ajo të thahet plotësisht. Pas disa minutash shpëlajeni fytyrën me ujë të bollshëm.


Ndërkohë për të lehtësuar problemin e kallove ju mund të lyeni këmbët me vaj Sinapi çdo natë dhe t'i shpëlani para se të flini.

 Në foto vaj sinapi prodhuar nga Firma ''Arbëria''. Ky vaj është cilësi e Parë e papërpunaur. Nuk përmban konservantë apo lëndë të tjera kimike. I freskët dhe 100% Natyral ky është një produkt super kurativ. E gjeni në dyqanin Bimë Mjekësore.

Këto mënyra do të jenë shumë ndihmëse dhe efektive.

Provojini dhe na shkruani :)
Monday, November 7, 2016

Propolisi - Sa e njihni?Propolisi

Material nga:
Bimë Mjekësore

Përshkrimi: Forma e tij origjinale është në gjendje të ngurtë dhe pak ngjitës. Karakterizohet edhe nga një aromë shumë e fortë. Ai përpunohet dhe kthehet në gjëndje të lëngshme për përdorim më të lehtë.
Forma e papërpunuar e propolisit.
Kjo substancë rrëshinore është përdorur si antiseptik që në kohën e Aristotelit rreth viteve 350 p.e.s. Grekët e lashtë e kanë përdorur për të kuruar ulçerat e ndryshme, çistet, blisterat etj. Asirianët e kanë përdorur për të kuruar plagët dhe tumoret, Egjiptianët për mumifikim. Ende sot përdoret gjerësisht si në mjekësinë konvencionale, fitoterapi, etj.


Burimi i tij janë bletët: ato e mbledhin rrëshirën nga plagët dhe zonat e dëmtuara të pemëve në periudhën kur nuk ka nektar dhe polen. Ato e përpunojnë dhe veshin me këtë rrëshirë muret e brendshme të folesë së tyre për ta mbrojtur nga dëmtuesit dhe parazitët e ndryshëm (bakteret, kërpudhat, etj).

Vetitë antiseptike:
Propolisi përmban rreth 165 elemente kimike natyrale. Gjendet në sasi të vogla edhe në mjaltë, dhe është i vështirë për t`u grumbulluar dhe i kushtueshëm. Vetitë e tij, kanë qenë subjekt i shumë publikimeve, të cilat derivojnë nga flovonoidet që ai përmban. Këto komponime e ndihmojnë trupin të luftojë kundër një sërë infeksionesh (bakteriale, virale, mykotike). Ai është një antibiotik i fuqishëm i cili nuk i mbart efektet negative të ilaçeve të zakonshme farmaceutike dhe mikrobet nuk mund të fitojnë imunitet ndaj tij (siç ndodh për shembull me antibiotikët të cilët nëse përdoren për një kohë të gjatë nuk bëjnë më efekt pasi bakteriet bëhen imune ndaj tyre). Falë të gjitha vetive të tij të njohura dhe të panjohura ende sot, ai përdoret në mënyrë shumë efikase kundër infeksioneve të ndryshme të traktit respirator, si edhe për të forcuar mbrojtjen imunitare në tërësi.
Përdoret kundër tuberkulozit dhe infeksioneve të tjera të shkaktuara nga baktere, viruse (si p.sh. rrufa, H1N1, gripi, ftohja, viroza të ndryshme). Kundër mykut dhe protozoarëve. Kundër kancerit të hundës dhe fytit, problemeve gastro intestinale duke përfshirë Helikobakter pilorin. Përdoret edhe si agjent anti-inflamator dhe antioksidant. Përdoret gjithashtu edhe direkt në plagë, për shpëlarje goje në raste ndërhyrjesh kirurgjikale, ose për trajtimin e djegieve të lehta.

Propolis në formën origjinale (i ngurtë) dhe propolis i përpunuar në gjendje të lëngshme. 
Propolis të përpunuar (në gjendje të lëngshme) gjeni në dyqanin Bimë Mjekësore mundësuar nga Firma Arbëria.


Ju mirëpresim!

Acid refluks ose Gerd
Material nga: Bimë Mjekësore 

Shkaktohet si pasojë e dobësimit të sfinkterit që lidh stomakun me ezofagun. Kjo valvul hapet për ta lejuar ushqimin të hyjë në stomak e më pas rikthehet në pozicionin fillestar. Në rastin e refluksit, valvula ka humbur forcën e saj për t`u rimbyllur duke bërë të mundur që acidet gastrike të rikthehen në ezofag. Për pasojë personi ndjen djegie si edhe shumë simptoma të tjera. Përmbajtja e lëngshme e stomakut rikthehet lart në esofag. Nëse kjo gjë ju përsëritet më shumë se dy herë në javë, atëherë ju vuani nga refluksi.

Shkaku:

Disa nga shkaktarët më të zakonshëm janë konsumimi i kafes, ushqimeve shumë të yndyrshme, pikante, ushqimeve të skuqura, pirja në sasi të mëdha të çajit, alkooli, etj. Njerëzit agresiv ose hiperaktiv janë më të prirur se të tjerët. Faktorë të tjerë janë puna me orë të zgjatura sidomos gjatë natës, ngrënia në orare të papërshtatshme dhe e çrregullt, pijet alkoolike dhe ato të gazuara. Marrja në doza të larta të antibiotikëve ose e qetësuesve të ndryshëm gjithashtu ndikojnë negativisht.

Simptomat:

-Djegie e cila ngjitet lart në gypin e ezofagut, ndjesi e cila shfaqet poshtë manubrium sterni.
-Rikthim i përmbajtjes gastrike në gojë
-Gëlltitje e vështirë ose e shoqëruar me dhimbje
-Dhimbje kraharori
Disa mund të përjetojnë shqetësime pulmonare të tilla si asëm, kollitje, inflamacion të kordave vokale shoqëruar me ngjirje, gulçim, etj.

Këshilla në lidhje me regjimin ushqimor dhe mënyrën e jetesës:

-Shmangni çajrat, kafen, pijet e gazuara dhe ato alkoolike
-shmangni ushqimet e përpunuara dhe ato të fermentuara
-shmangni përdorimin e hudhrës, xhinxhërit, qepës, domateve dhe uthullës në gatime
-shmangni salcat e forta si dhe ushqimet e tharta, të kripura dhe ato pikante.
-gjiza duhet të shmanget në mënyrë strikte
-vaktet të konsumohen në ambjent të qetë dhe shlodhës dhe në intervale të rregullta.

Receta:

            Përgatisni një përzierje me sasi të barabarta të:
Kopër, rrënjë likuiricja, gjethe borziloku dhe fara koriandri të gjitha pudër. Të merret nga një lugë çaji nga kjo përzierje bashkë me një lugë çaji sheqer të kuq 15 min para drekës dhe darkës.
            Përzieni sasi të barabarta të sheqerit të parafinuar, koprës dhe kardamon i gjelbër, të gjitha në pluhur. Shtoni një lugë çaji nga kjo përzierje me një gotë qumësht të ftohtë dhe konsumojeni sa herë ju përsëritet refluksi.

Wednesday, October 26, 2016

Sekretet e bukurisë së një Geishe

 Kur vizitova Japoninë, lëkura ime u ndje pak inferiore karshi lëkurave të femrave japoneze tek të cilat nuk dallohej asnjë pore, skuqje apo rudhë sado e vockël. Lëmimi dhe bardhësia e fytyrave të tyre e cila ishte në kontrast magjepsës me flokët e zinj plot shkëlqim, të linte pa mend.


Por cilat janë sekretet për një fytyrë të tillë prej porcelani dhe flokë kaq magjepses? Në fakt janë truke shumë të thjeshta të cilat të gjitha mund t'i praktikojmë, por më e bukura është se pamja e tyre është e harmonizuar me sjellje shumë femërore. Këto gjysmë perëndi, joshin me një shikim të vetëm, magjepsin me sensualitetin e tyre të heshtur, dhe të shfaqen para syve lehtë, si një pupël. Dhe ja përpara teje, një fytyrë e bardhë me shikim të vendosur dhe flokë të zinj si pendë korbi.

Geishat ndajnë me ne disa sekrete bukurie. Nëse jeni kurioze t'i lexoni, ja, po i shkruajmë disa prej tyre.

Për trupin - Kripa e detit.


Ndërkohë që shumica e femrave e përdorin për skrab në lëkurën e trupit, geishat preferojnë përdorimin e tij në formë kremi. 2 lugë gjelle me kripë deti, ato e përziejnë me krem i cili në asnjë mënyrë nuk është krem me kimikate i botës së industrializuar. Pasi të keni përzier kremin me kripën e detit, masazhoni të gjithë trupin me lëvizje në formë rrethore. Bëjeni këtë në mes të dushit dhe kur të përfundoni, aplikoni vetëm një krem apo locion hidratues/zbutës. E lehtë apo jo?

Për fytyrën - Orizi


Siç e kemi thënë shumë vite më parë, orizi ka lëndë kimike të ngjashme me lëkurën e njeriut. Vetitë e tij zbardhuese dhe hidratuese, i ka bërë femrat japoneze ta përdorin që në vitin 1100. Më e mira është të përdorni tonikun e tij (sipas këshillave të Bimë Mjekësore).

Përveç tonikut, mund të përdorni orizin e bluar imët të cilin mund ta përzieni në mënyrë të barabartë me kos dhe ta aplikoni në fytyrë si maskë (afërsisht 10 minuta). Pas femrave japoneze, janë edhe ato indoneziane dhe indiane, të cilat nuk e ndajnë përdorimin e orizit, nga ritualet e tyre të bukurisë.

Për flokët - Indigo

Indigo është bima e rrallë e vendeve të largëta, lulet dhe gjethet e së cilës janë përdorur që nga lashtësia e deri në ditët e sotme. Fatmirësisht, tradita e përdorimit të kësaj bime nuk ka humbur por është përcjellë nga brezi në brez. Kjo bimë është përdorur për lyerje pëlhurash (industria e sotme e përdor për lyerjen e xhinseve), ndërkohë që vazhdon të përdoret edhe për lyerjen e flokëve. Nëse doni flokë të zinj, të plotë, me shkëlqim dhe vitalitet, asnjë bojë industriale nuk duhet të preki flokët tuaj. Bima e magjishme Indigo, nuk e ka humbur vlerën dhe rëndësinë e saj, e ju nuk keni asgjë më pak se femrat aziatike apo indiane për të mos e përdorur.

Këto janë pak sekrete por rrënjësore, të cilat geishat i ndajnë me femrat e jetës moderne. Ato duan, dhe janë qëllimisht të shkëputura nga jeta moderne e cila është industrializuar më tepër se ç'duhet. Modernizimi i tepërt i produkteve të bukurisë, ka bërë që bukuria e femrave të zbehet dhe të humbasi vlerën. Flitet aq shumë për bukuri dhe të njëjtën kohë ka shumë pak bukuri në botë.

Mësoni nga këto sekrete të thjeshta dhe aplikojini në jetën tuaj të përditshme. Edhe nëse harroni apo neglizhoni, Bimë Mjekësore do të jetë gjithmonë këtu për t'jua kujtuar :)


Thursday, October 13, 2016

Rituali për një lëkurë të bukur e të pastër - 4 hapat


    
Duke pasur gjithmonë në mendje shprehjen "Kurrë mos vendosni mbi lëkurën tuaj diçka që nuk do e hanit" ne po ju japim disa këshilla shumë të vlefshme. 


Për një lëkurë të butë e të pastër si të një fëmije, për prekje mbresëlënëse dhe të paharrueshme, ne duhet t'i kushtojmë rëndësi të veçantë lëkurës sonë. 

Përgatitur nga: 
Bimë Mjekësore 


Duke qenë se lëkura jonë e fytyrës vazhdimisht grumbullon papastërti, edhe pastrimi dhe kujdesi ndaj saj duhet të jetë i vazhdueshëm dhe i rregullt. Është e rëndësishme të theksojmë që kujdesi ndaj saj duhet të jetë sa më natyral dhe produktet të jenë delikate, pa përbërës kimikë dhe sintetikë.Rituali i zakonshëm:

Përvec sapunit që të gjithë e dimë që duhet përdorur 2 herë në ditë (larje me ujë të vakët në të ftohtë edhe në dimër), lëkura do edhe përkujdesje të tjera. 


Lëkurat e thata & të yndyrshme janë më problematike se lëkura normale, rrjedhimisht duan më shumë kujdes. Hapi i parë (pas sapunit) është Skrabi.
Në mënyrë që ajo të jetë sa më e gatshme për t'u pastruar nga pikat e zeza dhe njollat, duhet të jetë pastruar më parë nga shtresa e qelizave të vdekura që e pengojnë lëkurën për proçeset e tjera të pastrimit dhe ushqyerjes. 


1. Skrabi 
duhet bërë 2-3 herë në javë për lëkurat e yndyrshme, 
2 herë në javë për lëkurat e thata, 1 herë në javë për lëkurat normale  (Skrabi duhet bërë me shumë delikatesë pa ushtruar forcë, duke ndihmuar me lëvizje rrethore në gjithë fytyrën). Skrabi eliminon toksinat nga lëkura, qelizat e vdekura dhe papastertitë e sipërfaqshme, të cilat e bëjnë lëkurën të duket pa jetë, e vrazhdë dhe e plakur. Përvec kësaj, qelizat e vdekura bllokojnë poret duke mos e lënë atë të ajroset siç duhet, madje as të lahet siç duhet me sapun. Pra është një hap i domosdoshëm. Pasi është hequr shtresa me qeliza të vdekura, lëkura është më e gatshme të pastrohet dhe ushqehet në thellësi.
Skrabe 100% natyrale me lajthie & bajame të grira, për cdo lloj lëkure gjeni në dyqanin 
Bimë Mjekësore. Ai përmban bajame dhe lajthi të grira, sheqer të kuq, si edhe vaj të bajameve të ëmbla e lajthisë. Kushton 5 mijë lekë të vjetra.
2. Avulli i cili duhet bërë të paktën një herë në muaj, (avulli duhet bërë pas skrabit siç shpjeguam më lart). Ky ndihmon në qarkullimin e gjakut dhe në pastrimin e pikave të zeza. Skrabi dhe avulli, ndihmojnë edhe në pakësimin e akneve apo puçrave. Shtoni vaj esencial të livandos dhe sherebelës që avulli të jetë më i efektshëm për pikat e zeza, ose vaj esencial rozmarine që avulli të jetë më çlodhës për lëkurat e stresuara.
Kujdes! Avulli nuk duhet të zgjasi më shumë se 10 minuta.


3. Maskë pastruese / ushqyese  pas avullit.
Maska jonë
 Multifunksionale Efira (e cila ka efekte të shumëfishta pasi është zbardhuese, ushqyese, tonifikuese) është e formuluar për t'iu përshtatur çdo lloj lëkure. Kjo maskë është e përsosur për pastrim të thellë të pikave te zeza,  zbehje të njollave kafe dhe qukave, si edhe në ushqyerjen dhe hidratimin e lëkurës. Shumë e pasur me mjaltë dhe vajra Bimorë, dhuron butësi dhe vitalitet. Kushton 18 mijë lekë të vjetra.
4. Masazhi / hidratimiPas skrabit, avullit, maskës, rituali përfundohet me masazh fytyre. Për masazh duhet patjetër vaj Bajamesh të ëmbla, Lajthie ose Kokosi të cilat ndihmojnë në mbylljen e poreve, dhe në raste më problematike Kokosi vazhdon pastrimin e pikave të zeza duke i nxjerrë ato më në sipërfaqe, keshtu do ta keni më të lehtë pastrimin e tyre me një tampon pambuku. Pra masazhi me vajra, ndihmon në pastrim akoma më të thellë, shtrëngim poresh, tonifikim të lëkurës së fytyrës, dhe ushqim të vazhdueshëm të saj.


Vaj Kokosi prodhon e Para dhe e Vetmja firmë Prodhuese në Shqipëri ''Arbëria''.
Prodhimi bëhet çdo ditë duke ardhur tek ju super i freskët dhe pa konservantë. Cilësi e Parë.


Për ato që preferojnë krem, mund të përdorin kremin e tyre të zgjedhur. Kremi ynë i ditës Amigdal new kushton 35 mijë lekë të vjetra. (për lëkurat normale dhe njolla).
Për lëkurat më problematike me akne & shenja ofrojmë Kremin Kurativ me vaj Sinapi i cili kushton 40 mijë lekë të vjetra. Për më shumë lexoni listën e kremërave në facebook dhe instagram.Këshilla të tjera të specialistëve jane këto: 

1. Në momentin qe zgjidhni produktet per fytyren tuaj te shtrenjte, lexoni mire permbajtjen e tyre ne etikete. Nese etiketa permban dhjetera emra kimkatesh qe as nuk i njihni, beni mire te mos e blini.

2. Ne momentin qe vendosni te blini, atehere duhet qe te gjitha produktet te jene te pakten te nje linje. Nuk eshte mire qe kremi i dites te jete linje tjeter, kremi i nates nga nje linje tjeter, pastruesi i makiazhit tjeter linje, e keshtu me radhe.

3. Mos beni skrabe, avull e pastrime me teper se c’duhet sepse e demtojne lekuren.

4. Permbajtjet agresive shmangini plotesisht.

5. Masazhoni fytyren cdo nate para se te flini, kjo do te ndihmoje jo vetem per nje gjume te qete, por edhe per te mbajtur fytyren ne forme.

6. Mos e prekni lekuren gjate dites me duar te papastra, duart mbajne shume mikrobe te cilat e 'semurin' lekuren e fytyres. Ju mund t'i porositni këto produkte Bimore 100% Natyrale, në ADRESAT e mëposhtme:ADRESAT:

1 --> Tirane - Bimë Mjekësore - 30 metra mbi Qendren Stefan (mbi Pazarin e ri). Nga e HENA - SHTUNEN. Orari: 12:00-19:00. 

2 -->Durres - Soho Lounge (në katin e parë) - Nga e HENA - DIELEN. Orari: 09:00-20:00.


Ju mirëpresim të gjithëve.

Thursday, October 6, 2016

Rrisni volumin e gjoksit me një ushqim të vetëm

SMOOTHIE - Pije kremoze

Ushqimet organike janë të njohura për mirëmbajtjen dhe bukurinë fizike, por disa në veçanti spikatin për cilësitë e tyre. Në recetën që do të japim tani, përbërësit kryesorë, ndihmojnë në rritjen e gjoksit të paktën 1 numër. Mjafton ta pini rregullisht dhe do të çuditeni nga rezultatet.

RECETA:

Në një mikser grini 1 lugë gjelle me fara lini. 
Më pas shtoni 1/2 gotë ujë dhe pak kos. 
Qëroni 1 banane, 1 kivi, 1/2 kastravec, dhe 2-3 luleshtrydhe. 
Në fund shtoni 1 lugë çaji plot me polen bletësh dhe 1 lugë gjelle me vaj kokosi (i gjeni në dyqanin Bimë Mjekësore).

Pijeni sapo të zgjoheni në mëngjes, për disa javë rrjesht. 
Pijet kremoze (anglisht smoothie) ndihmojnë në rritjen e dendësisë muskulare rreth gjoksit dhe tek zona e kofshëve. Veçanërisht Poleni dhe farat e Linit ndihmojnë dhe shërbejnë si rregullator hormonal.


 
Në foto Poleni i Bletëve nga Firma ''Arbëria''.  E gjeni në dyqanin Bimë Mjekësore 


Provojeni recetën dhe na shkruani rezultatet :)


Wednesday, September 7, 2016

Përse mjekësia moderne nuk e këshillon këtë bimë?


Përkthyer nga: Bimë Mjekësore 

Burimi: Livestrong.com


 Kjo bimë lufton rreth 14 lloje kancerash dhe 13 lloje infeksionesh të ndryshme. Atëherë përse mjekët nuk e rekomandojnë?


Allium sativum L. Familja: Liliaceae - Hudhra.

Nëse vuani nga kanceri, ndoshta keni dëgjuar se të konsumosh shumë fruta e perime (sigurisht të pastra biologjikisht), luftojnë kancerin, pasi ato i japin organizmit mbështetjen ushqimore për të cilin ka nevojë. Një bimë në veçanti - Hudhra - përmban substanca të cilat janë veçanërisht të fuqishme kundër kancerit, thekson ''American Institute for Cancer Research''. Pra të përfshish hudhrën në dietën e përditshme ushqimore, mund të ndihmojë në kurimin e kancerit.

Hudhra njihet si një bimë ekstremisht efektive e cila mund të sigurojë një numër të pafund të mirash shëndetësore. Lista e sëmundjeve që hudhra mund të luftojë është e gjatë dhe këtu përfshihen:
  • Candida (Myku) infeksion
  • Rritje dhe shtim kërpushash në zgavrën e gojës.  
  • Mycotoxin-associated aflatoxicosis
  • Stafilokokun
  • Infeskionin HIV-1 
  • Tuberkulozin
  • Herpesin 
  • Group B Streptokokun etj etj.
Këto janë vetëm një pjesë e vogël e sëmundjeve të cilat hudhra mund të luftojë falë cilësive të larta antibakteriale.

Kjo perime e mrekullueshme është përdorur për të kuruar kancerin, në shekuj. Madje edhe Hipokrati e ka rekomanduar konsumimin e lartë të hudhrave të shypura, si një kurë kundër kancerit. 

Hudhra është përdorur në vende të ndryshme të botës që në vitin 1500 para erës sonë, e me siguri edhe më herët.

Egjiptianët, romakët dhe grekët e lashtë, kinezët dhe indianët, persët dhe izraelitët, të gjithë ishin të vetëdijshëm për vlerat hyjnore dhe cilësitë shëruese të kësaj bime të pazëvendësueshme. Në kohën e ndërtimit të piramidave në Egjiptin e lashtë, një sasi hudhrash blihej me 1600 pllaka argjendi, të barazvlefshme me 30 mijë dollarë. 


Tuesday, September 6, 2016

Recetë e shkruar në bibël: Kjo recetë e fuqishme 3.500 vjeçare e vjetër, kuron të gjitha sëmundjet.

Përkthyer nga: Bimë Mjekësore

Burimi: Natural Solutions Magazine


Sot iu kthyem një recete të shkruar në bibël. 

Kjo recetë origjinon nga mjekësia e lashtë natyrale.

    Pemët e ullirit janë kultivuar që në lashtësi dhe janë përdorur si ushqim dhe si kurim në të gjithë botën. Gjethet e ullirit kanë cilësitë më të larta kurative dhe mund të kurojnë pneumoninë, tuberkulozin, ftohjet (gripin), menengitin, herpesin, hepatitin B, dhe shumë të tjera.  

    E gjithë kjo, falë përbërjes ''oleuropein''.
Gjethet e ullirit gjithashtu mund të përdoren pas ndonjë operacioni për një sërë infeksionesh, kërpudha ose bakterie. 
Gjithçka falë vetive antiparazitike, antibakteriale dhe antikërpudhore të përbërjes ''oleuropein''.

Receta e lashtë është një ÇAJ.

Çaji me gjethet e ullirit është fantastike kundër pneumonisë, tuberkulozit, gripit, menengitit, hepatitit B, herpesit, lodhjes dhe këputjes së vazhdueshme, arteriosklerozës, botulizmit (helmimit), malaries, ulçerës së stomakut, difterisë dhe infeskioneve urinare. 

Çaji i përgatitur me gjethet e ullirit jo vetëm që ndihmon në lehtësimin e këtyre sëmundjeve por gjithashtu forcon imunintetin dhe i siguron atij super energji.
Ky çaj, mund të konsumohet edhe pas trajtimit me kimioterapi ose kur je shumë i stresuar dhe dëshiron të qetësohesh e çlodhesh.


Receta:  • 15-20 gjethe ulliri të thata
  • 2-3 decilitër ujë i valuar 
Gjethet mund t'i mblidhni edhe në pranverë e t'i lini të thahen në ajër të hapur. Më pas ruajini në një kavanoz qelqi, në vend të errët e pa lagështirë.
Përgatitja:

Hidhni 15-20 gjethet që morët, në ujin e valuar. Lërini të qëndrojnë për 10 minuta. Më pas hiqni gjethet. Lëreni çajin të ftohet për 15 minuta. Nëse dëshironi mund të shtoni mjaltë ose limon. Ky çaj është i shkëlqyer për shëndetin në tërësi dhe duhet të konsumohet për disa javë rrjesht në mëynrë që të përfitoni të mirat e tij.
Provojeni dhe na shkruani :)
Thursday, August 18, 2016

Të lexuarit rrit inteligjencën


Për një jetë më të shëndetshme, gjeni një vend të qetë dhe lexoni libra.


A young girl reading. Painting by: Jean-Honoré Fragonard 

Të lexuarit lidhet me një sërë të mirash shëndetësore, jo vetëm mendore por edhe fizike. Në fakt një studim i ri publikuar në gazetën ''Social Science & Medicine'' parashtroi se lexuesit e librave jetojnë mesatarisht 2 vjet më gjatë se ata që nuk lexojnë. Njerëzit duhet të lexojnë të paktën 30 minuta në ditë në mënyrë që të jetojnë më gjatë dhe me një mendje më të shëndetshme. 
Studimi është bërë me njerëz të të gjitha racave, gjinive, nivelit edukativ, gjendjes ekonomike, punësimit etj. Pra tek të gjithë, të lexuarit funksionon njësoj.


Të lexuarit pakëson stresin, rrit aftësinë për kuptuar të tjerët dhe për t'i ndarë ndjenjat me ta.
Kërkimi i udhëhequr nga neuropsikologu David Lewis dhe kolegët e tij nga Universiteti i qytetit Sussex në Angli, paraqitën faktet se të lexuarit është një antistres i fuqishëm. Të lexuarit vepron shumë më mirë se alternativa të tjera si muzika, të biseduarit apo një filxhan çaji. 
Nivelet e stresit ulen me 68% pas të paktën pas 6 minuta leximi. Të humbasësh veten në një libër është antistresi më i mirë.

Ndërkohë që lexoni mendja juaj është plotësisht e shkëputur nga jeta e përditshme, shqetësimet dhe problemet tuaja e sidomos e shkëputur nga ankthi, ndërkohë që muskujt kanë tendencën të qetësohen dhe mendja imagjinon atë çka lexon.
Studjuesit shtojnë se të lexuarit përmirëson funksionimin e trurit dhe kjo gjendje vazhdon edhe disa ditë pasi keni lexuar. 

Dr. Gregory S. Berns,  drejtor i  ''Emory University's Center'' për neurologjinë, tregoi për ''Huffington Post'':
"Minimumi mund të themi se të lexuarit e historive narrative, rikonfiguron lidhjet e trurit për të paktën disa ditë. Kjo tregon sesi historitë qëndrojnë me ne për disa kohë. Kjo mund të ketë ndikim të madh tek fëmijët dhe roli i të lexuarit në formimin e trurit të tyre është shumë i fuqishëm.

Gjithashtu të lexuarit, na zgjeron një aftësi që njihet si ''teoria e mendjes'', e cila është aftësia për të kuptuar gjendjen mendore të të tjerëve dhe rrit empatinë.
Një studim i prezantuar në ''Pediatric Academic Societies'' shpalosën se çfarë i ndodh trurit të fëmijëve kur ju u lexoni atyre libra.

Duke përdorur skanera për trurin, kërkuesit gjetën se t'u lexosh libra fëmijëve që në moshë fare të hershme, aktivizon disa zona të trurit përfshi këtu ''
occipital lobes'', e lidhur kjo me pamjet vizive (figurat dhe imagjinata) dhe ''parietal lobes'', të cilat i ndihmojnë ata në të kuptuarit e gjuhës. 
Rosa and Bertha Gugger 1883 by Albert Anker (1831-1910)

Dr. John S. Hutton, i cili punon në një qendër Spitalore fëmijësh në Ohio, tregoi për Reuter:

''Një nga aspektet më intriguese, aktivizimi më i madh ishte pjesa vizuale "occipital lobe'' … Një pjesë shumë të rëndësishme luan imagjinata se ç'po ndodh me historinë. 
Këta fëmijë kanë më shumë eksperiencë në të ''shikuarit çfarë po dëgjojnë''... Prindërit duhet domosdoshmërisht t'u lexojnë fëmijëve madje edhe duke diskutuar historinë me ta e duke shkuar edhe përtej asaj që shkruhet. Pra imagjinata luan një rol thelbësor.

Të marësh parasysh që të lexuarit nuk kushton fare ndërsa librat kushtojnë shumë pak, është një shtysë më tepër për t'i nxitur prindërit t'u lexojnë fëmijëve. Për më tepër është argëtuese dhe për ju. Kjo do t'i ndihmojë fëmijët në fazën parashkollore e më pas edhe në fillimet e shkollës, për të studjuar më mirë dhe për të qenë më të përqëndruar. Zakonisht, fëmijëve që u lexohet kur janë shumë të vegjël, kanë rezultate më të larta kur fillojnë shkollën e më tej pasi inteligjenca e tyre është shumë herë më e lartë. 

Të mira të tjera përfshijnë:

Zhvillon gjuhën dhe fjalorin (aftësinë për t'u shprehur më mirë, për të lidhur fjalitë dhe mendimet e tyre më mirë).

U sjell motivim, imagjinatë, kuriozitet dhe kujtesë më të mirë.

Të lexuarit i ndihmon shumë fëmijët t'i kalojnë më me personalitet gjendjet e stresit apo vështirësitë.

U dhuron fëmijëve një fjalor shumë të pasur që vështirë se mund ta gjesh në rrjete sociale apo faqe online.

I ndihmon dhe i mëson të dëgjojnë (pra të jenë të duruar ndërkohë që dëgjojnë).

U rrit përqëndrimin.