Monday, October 26, 2015

Harta e fytyrës

FYTYRA JUAJ MUND TË TREGOJË PËR SHËNDETIN TUAJ


Material nga: Eneada Stavri.

Ka shkenca si Refleksologjia, që studiojnë hartën e trupit, në funksion të mbaresave nervore të këmbëve. E dini që është e mundur bërja e një harte të fytyrës për të përcaktuar gjendjen e shëndetit tuaj?


Mjekësia tradicionale kineze beson në mënyrë të patundur që fytyra jonë tregon më shumë për trupin sesa mendojmë ne. Mien Shiang do të thotë fjalë për fjalë leximi i fytyrës ose harta e fytyrës.


Sipas kësaj doktrine, çdo zonë e fytyrës përfaqëson një organ në veçanti, të trupit tonë. Kur lindin probleme shëndeti në disa zona, p.sh. në mjekër, kjo na tregon ekzistencën e një të keqeje e cila kërkon zgjidhje.

Çdo ç'ekuilibrim në lëkurën tuaj, si aknet, gropëzimet e lëkurës, ndjeshmëria e saj, inflamacionet, skuqjet, rrudhat dhe njollat (pigmentimi), mund të jetë një tregues i një problemi të nënkuptuar.

1. VESHËT ( PËRFAQËSOJNË PROBLEME NË VESHKA)

Shkaku: Teprimi me kripën, mungesa e ujit dhe teprimi me konsumimin e erëzave dhe konsumi i kafeinës mund të prekë këtë zonë.

Zgjidhja: Pini më shumë ujë dhe ulni konsumin e kafeinës, kripës dhe erëzave.

2. BALLI  (PËRFAQËSON FSHIKËZËN E URINËS, ZEMRËN DHE  ZORRËN E HOLLË)

Shkaku: Ushqimet e yndyrshme çojnë në një sistem tretës të ngadaltë dhe të mbingarkuar. Konsumi i tepërt i alkoolit, fjetja në orët e vona dhe konsumi me tepricë i sheqerit gjithashtu shmang tretjen e duhur dhe shkakton kaos kur bëhet fjalë për të mbajtur shëndetin e lëkurës. Kapelet e ndotura, produkte të shumta për kujdesin e flokëve dhe stresi gjithashtu mund të shkaktojnë probleme të tilla.

Zgjidhja: Hani ushqime shëndetshme të gjalla, pini shumë ujë sepse ju pastron, shmangni alkoolin dhe mundohuni t’i jepni trupit pushimin dhe gjumin e natës që i duhet.

3. ZONA MES DHE ANASH VETULLAVE  (PËRFAQËSON MËLÇINË)

Shkaku: Ndoshta jeni alergjik ndaj disa ushqimeve, si gruri ose mishi. Gjithashtu mund të tregojë që aparati tretës po punon tej mase shumë dhe nuk po merr pushimin e duhur që i nevojitet.

Zgjidhja: Kur bëhet fjalë për të përmirësuar këtë gjendje shëndetësore, rekomandohen zgjidhjet e mëposhtme: ajër i freskët, qetësi, ushqime të shëndetshme dhe të freskëta, ushtrime (si joga p.sh.), ecjet e lira dhe meditimi.

4.  ZONA RRETH SYVE (PËRFAQËSON VESHKAT)  

Shkaku: Teprimi me alkoolin dhe duhanin.

Zgjidhja: Shmangni alkoolin, kafeinën dhe pijet me sheqer. Pini shumë ujë. Kontrolloni shpesh nëse jeni mjaftueshëm  i hidratuar. 

5. ZONA E HUNDËS (PËRFAQËSON ZEMRËN)

Shkaku: Fryrje, kapsllëk, mostretje, gazra dhe qarkullimi i keq i gjakut. Gjithashtu edhe presioni arterial i lartë mund të shkaktojë probleme në këtë zonë të fytyrës.

Zgjidhja: Kontrolloni presionin e gjakut për t’u siguruar që është brenda parametrave të pranueshëm. Çaji i gjelbër organik ndihmon në eliminimin e helmeve, por edhe ushtrimet fizike të përditshme në nivel të moderuar ndihmojnë në përmirësimin e këtyre kushteve.

6. PJESA E POSHTME E FYTYRËS (PËRFAQËSON MUSHKËRINË)

Shkaku: Astma, duhan pirja dhe ndotja janë faktorë që ndikojnë këtë zonë. Në këtë zonë gjithashtu mund të bëhen rrathë të zinj.  

Zgjidhja: Sigurohuni të rrini larg nga vendet me ndotje të ajrit, tymi, ndotja etj. mundohuni të qëndroni në vende me shumë oksigjen. Nëse pini duhan mundohuni ta lini atë. E rekomandueshme është gjithashtu aktiviteti fizik në ajër të pastër. Mbani mend të mos konsumoni ushqime pikante dhe të yndyrshme. 

7. FAQET  (PËRFAQËSOJNË MUSHKËRITË DHE STOMAKUN)

Shkaku: Stresi, dietat e pashëndetshme, probleme me stomakun, mostretje, duhan pirja, teprimi me sheqerin ose alergji të mundshme.

Zgjidhja: Duhet të eliminoni disa ushqime nga regjimi juaj ushqimor dhe sigurohuni të përdorni produkte kozmetike natyrale cilësore, të përshtatshme për lëkurën tuaj. Materialet, si p.sh. këllëfët e jastëkut dhe celularët, gjithashtu mund të bëhen shkaktarë. Sigurohuni që çdo gjë që prekni të jetë e pastër.

8. ZONA E GOJËS (PËRFAQËSON ZORRËN)

Shkaku: Një dietë (regjim ushqimor) e pasur me yndyra, sheqer dhe stimuluesit, si kafeina dhe alkooli. Kjo zonë është me e prekura nga ushqimet e stinës.  Edhe ndenjja deri natën vonë zgjuar dhe stresi mund të çojnë në ç'ekuilibrim hormonal.

Zgjidhja: Një dietë për largimin e helmeve do ju ndihmojë të pastroni trupin dhe të mbani ekuilibrin. Hani shumë perime me ngjyrë të errët dhe pini sasi të mëdha uji. Nëse problemet vazhdojnë konsultohuni me mjekun.

9. NOFULLA, MJEKRA, QAFA ( PËRFAQËSOJNË HORMONET, PROBLEMET GJINEKOLOGJIKE) 

Shkaku: Kjo mund të nënkuptojë që trupi juaj po lufton kundër bakterieve, stresit dhe stilit të jetesës ose ndryshimeve në ditë.  

Zgjidhje: Merrni ajër të pastër dhe bëni aktivitet fizik. Joga dhe meditimi gjithashtu ndihmojnë shumë.


Saturday, October 17, 2015

Dieta e dorës


Material nga: Eneada Stavri.


E keni provuar dietën e dorës? –  Forma më e shpejtë dhe e sigurt për të rënë në peshë
Ideja është shumë e thjeshtë, ndoshta kjo është edhe arsyeja që shumë institucione, dietologë dhe shoqata për parandalimin e mbipeshës po e ndjekin këtë metodë. 

Ata që e mbrojnë këtë dietë, publikuar në portalin e “Guard your health”, sigurojnë që aktualisht personat hanë më shumë seç duhet të konsumonin dhe racionet e ushqimeve çdo ditë shtohen në sasi. Shtohet këtu edhe mendësia për ta lënë “pjatën e pastër”… kështu që disa hanë deri në pesë herë më shumë se sasia e rekomanduar.
ZBULONI NJË ALTERNATIVË TJETËR PËR TË KONTROLLUAR PESHËN
Kjo dietë ka të bëjë me përdorimin e duarve tona si udhëzuese për të llogaritur madhësinë e racioneve dhe ka mundësi që kjo sasi të jetë shumë më e vogël se ajo që ju mendoni se duhet të hani. Kështu, pëllëmba e dorës është masa e racionit të proteinave shtazore, një grusht na shërben për të vendosur sasinë e orizit, makaronave dhe drithërave të tjera që duhet të konsumojmë.


  • Perimet: si të gatuara edhe të gjalla, duhet të zënë hapësirën që përfshijnë të dyja duart bashkë në formë tasi.
  • Karbohidratet: ky grup ushqimesh përfshin makaronat, orizin, pataten dhe bukën, dhe sasia që i përkon është sa grushti i mbyllur.
  • Proteinat: kur i referohemi një filetoje mishi apo peshku, duhet ta zgjedhim sa madhësia  e pëllëmbës së dorës, që shkon që nga kyçi i dorës deri te gishtat. Trashësia e filetos duhet të jetë pak a shumë sa e gishtit të vogël.
  • Bishtajoret: përmbajtja ushqyese e tyre dallon për proteina të cilësisë biologjike edhe pse janë një burim i mirë karbohidratesh, ndaj mund ta llogaritni si një kontribut proteinash ose karbohidratesh.
  • Frutat: sa mban një dorë e hapur në formë luge.
  • Djathrat: një copë djathë nuk duhet të jetë më e madhe se madhësia që zënë, si në gjerësi dhe në gjatësi, gishti tregues dhe ai i mesit bashkë.
  • Yndyrnat dhe sheqernat: proporcioni i yndyrnave  (gjalpë dhe vaj) dhe sheqernave duhet të kufizohet në madhësinë e  falangës së parë të gishtit tregues (segmenti i parë ku gishti përthyhet për herë të parë). 
  • Akulloret:  grushti i mbyllur tregon dyfishin e madhësisë që duhet të hani: madhësia e grushtit përgjysmë.
  • Shoqërojini sallatat tuaja me vaj dhe uthull, por të dominojë uthulla në vend të vajit. Një lugë e vogël vaj ka 35 kalori, ndërsa një lugë gjelle 135 kalori. Një lugë e madhe vaj në ditë do i sjellë organizmit 6 kilogramë më tepër në vit. 
 Objektivi i dietës së dorës nuk është dobësimi, por rikuperimi i një ushqyerje të duhur. Por është mëse e kuptueshme që për personat e mësuar të konsumojnë racione të bollshme, aplikimi i kësaj metode të thjeshtë do ketë si pasojë një rënie në peshë. E thënë me pak fjalë: Zgjidhjen e kemi në pëllëmbë të dorës ;)Thursday, October 15, 2015

Karamele kundër kollës dhe fytit


Bimë Mjekësore gjithmonë sjell për ju informacionet më të veçanta dhe praktike.

Kësaj radhe po ju mësojmë si të bëni vetë karamele kundër kollës dhe fytit të acaruar. Këto janë mbi të gjitha shumë të përtshtatshme për fëmijë të cilët e dimë sa shumë i urrejnë shurupërat, çarjat apo mjaltin, nëse ua jep ashtu siç janë.  Ja si t'i bëni të ndërrojnë mendje.

Këtë gjë mund ta bëni të gjitha pa përjasjtim në shtëpi me shpenzimet e zakonshme.


Receta:

1 filxhan kafeje me sheqer të kuq (jo të bardhë)
3/4 filxhan me mjalt organik
1/4 ujë ose çaj (çfarëdolloji çaji që është i mirë kundër gripit/kollës/ftohjes: xhinxher, gjethe delli etj).
1 lugë gjelle me vaj kokosi (e gjeni tek Bimë Mjekësore)

Shtoni edhe 2-3 lugë gjelle me lëng limoni të freskët, pak kanellë, xhinxher të grirë imët. 

Në fund fare shtoni 5  pika vaj esencial menteje, eukalipti ose rigoni. 

Përgatitja:

Si fillim në një tenxhere të vogël përzieni sheqerin me ujin / çajin dhe mjaltin. Vëreni në ngrohëse shumë të avashtë (duhet shumë kujdes me ngrohtësinë pasi mjalti në nxehtësi i humbet vlerat).

Gjithashtu kujdesuni që sheqeri të tretet mirë dhe e gjithë masa të bëhet kompakte. sapo ta shihni që e keni arritur këtë, hiqeni nga zjarri. Pasi ta keni hequrnga zjarri shtoni limonin, xhinxherin dhe pikat e vajit esencial.

Nëse doni t'i jepni formën e lëpirëses atëherë hidhni masa të vogla me lugë kafeje, në peceta të tilla letre. 

Vendosini një shkop kur ajo të jetë ende e butë e më pas lëreni të ngrijë plotësisht.


Nëse doni t'i jepni formën e karameleve, hidhni masa të vogla në ngrirëse të tilla akulli. Vendosini tek ngrirja për disa minuta e më pas nxirrni nga format. 

Kështu do të jenë të pranueshme jo vetëm për fëmijët por edhe praktike për të rriturit. 
Mund t'i marim me vete në shkollë ose punë e t'i konsumojmë sa herë që duam. Provojini dhe na shkruani përshtypjet tuaja :)