Friday, July 4, 2014

Menyra Ajurvedike per te kuruar ekzemen (Ayurveda Methods)


Material i pergatitur nga Bimë Mjekësore

Ekzemat shfaqen nga nje gjendje toksike e gjithe sistemit, lekures dhe organizmit.  Deshtimi i trupit te njeriut per t'u pastruar nepermjet mbetjeve, shfaq probleme shendetesore te cilat duken edhe ne lekure.

Nje metabolizem i dobet, konstipacion (kapsllek), mungesa te ushqyerjes (dieta apo ushqim i pashendetshem, i gatshem dhe jo i fresket), probleme menstruale, stres, lodhje dhe çrregullim te regjimit, te gjitha keto mund te sjellin probleme lekure si ekzema etj.

Po ashtu, edhe nje trajtim i vazhdueshem me ilaçe farmaceutike mund te shkaktoje ekzeme.

Çfare këshillon Ayurveda? (Mjekësia Alternative Indiane).

1. Pjepri.

Ky frut veror eshte jo vetem i shijshem dhe ekzotik, por edhe vitaminoz dhe kurativ.
Per 40 dite rrjesht konsumoni vetem pjeper 3 here ne dite.
Ne tre ditet e para, konsumoni 3 kg pjeper, pas dites se trete masa duhet te jete 1 kg ne dite.
Fruti permban rreth 90% uje keshtuqe nuk eshte e nevojshme te pini shume uje gjate dites.

2. Mango.

Merrni nje cope mango dhe hidheni ne nje gote me uje. Lereni 30 minuta ne gjendje te qete. pas 30 minutash merreni kete uje (locion) dhe lyeni pjeset e prekura nga ekzema.

3. Lengje perimesh.

Leng karrote i kombinuar me leng spinaqi, eshte vertetuar se eshte shume efektiv ndaj kurimit te ekzemes.
300 ml leng karrote + 200 ml leng spinaqi te perzihen dhe te pihen gjate dites.

4. Dieta ushqimore gjate dites.

Te fillohet dita me nje leng portokalli eshte shume e mire per ta çliruar trupin nga toksinat e akumuluara. Leng portokalli dhe uje (NE MENGJES) per 10 dite rrjesht, por kjo varet edhe nga shkalla e problemit. nese ekzema eshte shume e avancuar kura duhet te vazhdoje me gjate. Pas lengut te portokallit, vaktet duhet te jene te pasur me perime te ziera me avull (pa kripe fare). Vaj kokosi mund te perdoret ne vend te qumeshtit te zakonshem. Vetem pas 10 ditesh mund te rifilloni me qumeshtin. Dieta duhet te jete e balancuar dhe te permbaje frytet e llojeve te arres (bajame, lajthi, arra etj), si edhe fruta, perime.
Duhen evituar çajrat, kafja, alkoli, sheqeri i bardhe, prodhimet me miell te bardhe,  dhe te gjitha llojet e ushqimeve te denatyruara deh artificiale.

Ekspozimi ne diell duhet te behet vetem ne oret e para te mengjesit, mundesisht ne agim.
Personat e prekur nga ekzema duhet te jene shume te ekspozuar ndaj ajrit te paster.
Rrobat e ngushta nuk duhen perodrur.
2-3 litra uje ne dite jane te keshillueshme.
Vaji i Linit, Vaji i Fares se zez (Nigella Sativa), Vaji i Kokosit (pirje dhe lyerje te lekures) jane menyra shume te mira dhe ndihmese.

Pra gjithcka, çdo ushqim dhe cdo produkt duhet te jete 100% Natyral.

No comments:

Post a Comment