Wednesday, January 8, 2014

Largoni Helmet nga organizmi. Jetoni Shendetshem.

Material i përgatitur nga: Bimë Mjekësore


Toksine quhet cdo substance helmuese qe gjendet ne “gjerat e gjalla”. Toxinat perhapen ne ushqim, ajer, uje dhe ne vende te tjera qe me pak i presim dhe qe as nuk i merr mendja. Normalisht njeriu mundohet me cdo kusht t’i shmangi por kurre s’ja arrin dot 100% (dhe te mendoni cfare ajri dhe papastertish kemi ne Tirane). 

Simptomat e njerezve qe kane sasi te madhe toksinash ne trup jane keto:
Tretje e ngadalte, qarkullim i keq i gjakut, lodhje e tepert, konstipacion (kapsllek), mungese energjish, alergji, shtim ne peshe, probleme me lekuren si pucra, njolla, akne, depozitim i ujit ne trup, sasi e larte e sheqerit ne organizem, koleterol, dhimbje e vazhdueshme koke, tiroide, dhe ne rastin me te keq toksinat cojne drejt kancerit dhe semundjeve te zemres.

Ja pse eshte rendesishme qe secili te beje detoksifikim te organizmit.
Kjo do te ndihmoje ne mireqenien dhe funksionimin me te mire te organizmit tone. Ushqimet e Shendetshme me origjine Natyrale dhe Bimore e ndihmojne njeriun te pastroje organizmin nga helmet dhe mikrobet e akumuluara. Nje diete detoksifikimi eshte mire te behet nje here ne vit. Kjo gje do t’ju lehtesoje dhe do t’ju beje te ndiheni te shendetshem. Ja disa nga rregullat qe duhet te ndiqni.

1- Eliminoni ushqimet e perpunuara dhe qe permbajne konservante dhe ngjyroses, kafeine, sheqer te perpunuar (embelsirat dhe limonatat e pazarit). Eliminoni gjithashtu edhe alkolin dhe duhanin.
2- Hani sa me shume fruta, pini lengje frutash te fresketa te pregatitura ne shtepi, hani perime te gjelbra, zarzavate, drithera, fibra, vitamina, proteina, minerale, perdorni sheqerin e kuq, makarona integrale, oriz kaf, buke te zeze, fasule, bishtajore te te gjitha llojeve, fara te ndryshme (lini, soje, fasule te kuqe te bardha).
3- Produktet Kozmetike: Gjeni per perdorimin tuaj personal prodhimet me te mira, vetem me baze bimore. Eliminoni sapunet, locionet, shampot, dhe cdo gje tjeter me permbajtje te demshme kimikatesh sepse nuk ju shkaterrojne vetem ne siperfaqe por edhe organizmin ne brendesi.
4- Pini caj jeshil, caj trendafili, caj limoni, ginger, dhe kamomil. Gjithashtu pini sa me shume uje gjate dites.
5- Pini rregullisht Vaj Lini ose Vaj te grurit te Zi ( i  gjeni ne dyqanin Bimë Mjekësore me porosi), te cilet mrekullisht largojne toksinat nga organizmi dhe luftojne te gjitha mikrobet. (kjo vlen edhe per ata qe kane konsumuar alkol dhe qe vuajne nga pagjumesia, dhimbja e kokes, dobesia, dhimbje stomaku, lodhje e tepert, acarim nervash, dhe mungese oreksi).
6- Merrni fryme thellesisht.
7- Transformojeni stresin ne mendime dhe energji pozitive.
8- Praktikoni Masazhe dhe Aromaterapi me Vajra Esenciale te zgjedhur dhe te paster (I gjeni ne dyqanin   porosi).
9- Perdorni furce te thata (te cilat jane posacerisht per kete gje) per trupin.
10- Dhe me e rendesishjma “USHTRIMET FIZIKE”, beni joga dhe hedhje me litar.

Disa rekomandojne 3-7 dite lengje te fresketa (te pish vetem lengje frutash dhe perimesh te fresketa dhe uje.) Nje menyre shume e mire per t’u cliruar nga toksinat.
Nje menyre antike qe praktikohet ne vende dhe kultura te ndryshme te botes eshte kjo; Nje dite ne jave te pish vetem uje.


1 comment: