Thursday, November 27, 2014

Kombinim magjik. Çaj jeshil, mente dhe portokall.
Një pije me kombinime të tilla është ideale nëse doni të humbisni pak peshë apo thjesht të qëndroni në formë.

Çaji jeshil përmirëson metabolizmin, ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës, kancerit të lëkurës, artritit reumatoid, ul nivelin e sheqerit në gjak, përmirëson ftohjet, etj.

Portokallet janë shumë të çmuara për cilësitë e tyre antioksiduese. Ato përmbajnë fibra dietike të cilat janë shumë ndihmëse për njerëzit mbipeshë. Portokallet kanë ndikim shumë të mirë edhe tek njerëzit që vuajnë nga artriti reumatoid, kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

Mentja (Nenexhiku) e pasur me Kalcium, magnez, potasium, hekur, etj., ndihmon në tretjen e shpejtë të ushqimit, tretjen e dhjamit dhe eliminon fryrjen.

Përgatitja e kësaj pije fantastike:

Zieni 1 litër ujë për 2-3 minuta. Temperatura e zierjes duhet të jetë 80-85 gradë. Pasi të hiqni ujin nga zjarri shtoni 5 lugë kafeje me çaj jeshil. Lëre në gjendje të qetë për rreth 1 minutë (derisa gjethet e çajit jeshil të hapen plotësisht). Më pas kullojeni çajin dhe hidheni në një kavanoz.
Lani mirë një portokall me gjithë lëkurë dhe preje në feta të holla. Këto feta tani hidhini në çajin jeshil së bashku me disa gjethe menteje të freskëta. Mbylleni mirë kavanozin me kapak, dhe lëreni gjithë natën në frigorifer. Në mëngjes nxirreni nga frigoriferi dhe pijeni gjatë ditës. 1 filxhan para çdo vakti.

Monday, November 3, 2014

Thursday, October 30, 2014

8 lulet më të mira për të pastruar ajrin brenda shtëpisë

Material nga:  Bimë Mjekësore


Për të vizituar faqen tonë zyrtare kliko direkt  Bimë Mjekësore

Të gjithë i duam lulet, ngjyrat dhe aromat e tyre të mrekullueshme, por ky informacion ndoshta do t'ju shtojë dëshirën për ta pasuruar akoma më shumë ambjentin e shtëpisë suaj me sa më shumë lule dhe bimë.

1.  Begonia semperflorens

Kjo lule çel gjatë verës, ka nevojë për shumë diell dhe dritë. Lulet e saj janë në ngjyrë të bardhe, të kuqe dhe rozë.  Është shumë efikase në pastrimin e ajrit nha benzina apo nga kimikat të tjera që prodhohen nga  'toluene'.
2. Nephrolepis exaltata

Kjo bimë i ka gjethet si pupla dhe është një nga bimët më të mira për pastrimin e ajrit. Thuhet se kjo bimë mund të largojë edhe arsenikun dhe mërkurin nga dheu. Ka nevojë për shumë lagështi dhe hidratim.
3. Azalea (Rhododendron simsii)

Kjo lule kaq e bukur ka nevojë për shumë dritë diell që të mbijetojë. Por duhet vendoru në në vend të freskët si p.sh dritare. Kjo lule e pastron ajrin nga 'formaldehyde' - një lloj gazi që gjendet në disa lloj solucionesh.
4. Gerbera jamesonii

Kjo lule është perfekte për t'u mbajtur në dhomë gjumi ose ambjente pastrimi kimik (apo në dhomën / ambjentin ku lani rrobat tuaja). Largon  'trichloroethylene' (e cila gjendet në produktet / detergjentët që përdoren për pastrim kimik).  5. The Lady Palm (Rhapis excelsa)

E lehtë për t'u rritur dhe shumë e bukur. Kjo bimë largon amoniakun, një përbërës shumë i dëmshëm ky që ndodhet në detergjentë dhe pastrues, ngjyrosës flokësh e pëlhurash. Duhet pak kohë derisa të marri formën që shohim, por sapo rritet dhe kalon kjo fazë, ajo bëhet e mrekullueshme edhe për të zbukuruar shtëpinë.   6. The snake plant (Bima gjarpër)

Bima gjarpër ose 'Sansevieria trifasciata' ka nevojë për dritë dhe ujë. Kjo bimë fantastike përthith dioksidin e karbonit dhe çliron oksigjen gjatë natës. Nëse e mbani në dhomë së bashku me një lule/bimë tjetër e cila çliron oksigjen gjatë ditës, ju do të siguroni një cikël perfekt për 24 orë. 


 7.  Zambaku i paqes (Spathiphyllum)

Një nga lulet më të përshtatshme jo vetëm për pastrimin e ajrit por edhe për dekor. Kërkon vend të freskët dhe hije. Por kini kujdes. Kjo lule është helmuese për kafshët shtëpiake.


8. Aloe Vera

Aloe Vera. Kjo bimë e jashtëzakonshme jo vetëm per cilësitë kurative por edhe për të pastruar (detoksifikuar) ambjentet brenda shtëpisë. Kjo bimë ka një sistem shume të veçantë. Ajo pastron ajrin nga kimikatet e dëmshme që perdorim, duke shfaqur njolla kafe tek gjethet (pra nëse mbani nje bimë të tillë brenda shtëpise dhe gjethet e saj kanë njolla si ne foto, tregon se Aloe ka perthithur një dozë të mirë kimikatesh) në vend që t'i perthithnit ju!

Wednesday, October 29, 2014

Si të pastrojmë sobën me uthull molle dhe sodë buke

Vizito faqen tonë zyrtare duke klikuar  Bimë Mjekësore


Shpesh e kemi theksuar që detergjentët e ndryshëm për larjen e orendive apo pajisjeve shtëpiake janë shumë të dëmshme për shkak të kimikateve të fuqishme që përmbajnë. Jeta e amvisave shkurtohet mesatarisht 2 vjet vetëm për shkak të tyre.

Ne mund t'i zëvendësojmë përfundimisht këta detergjentë që për më tepër janë edhe të shtrenjtë. Je se si.Për të pastruar sobën, furrën, xhamat e dritareve, pllakat, dhe çdo lloj sipërfaqe tjetër vetëm me sodë buke të zakonshme dhe uthull molle. Shihni figurat.


Fig. 1 Soba është e papastër, të fillojmë ta pastrojmë. Fig. 2 Mbulojmë me sodë buke  të gjithë sipërfaqen që duam të pastrojmë.


Fig. 3 Mbi shtresën e sodës sprucojmë me kujdes uthull molle. 
Siç e shihni në figurë ajo fillon të shkumëzojë.


Fig 4. Pasi të kemi veshur doreza plastike, marrim një sfungjer dhe fillojmë të pastrojmë sipërfaqen e sobës (2-5 minuta pasi të kemi sprucuar uthullën e mollës mbi sodën).


Fig. 5 Rezultati siç e shihni do të jetë fantastik.


Me këtë mënyrë mund të pastroni edhe furrën sado e ndotur të jetë ajo.

Provojeni dhe na shkruani :)

Friday, October 24, 2014

Si të krijojmë ambjent Spa & Aromaterapi në shtëpi

Për të vizituar faqen tonë zyrtare kliko: Bimë MjekësoreTë gjithë kemi nevojë për një dozë të mirë relaksi e qetësie të paktën një herë në javë. Nuk ka rëndësi nëse kemi pasur një ditë shumë të lodhshme, të gjithë mund ta bëjmë këtë brenda mundësive të shtëpisë pa harxhuar shuma marramendëse.

1. Fikni celularin, Tv, kompjuterin. Përgatisni ambjentin me pak muzikë të lehtë dhe pijen e duhur. Një broke me ujë, feta portokalli, limoni, kiwi, lulshtrydhe dhe kastraveci, do të ishte një ide e shkëlqyer për të filluar trajtimin Spa. Lëre trupin dhe mendjen të qetësohen pa menduar për asgjë tjetër.

2. Bëni avullin e fytyrës. Pak ujë të ngrohtë të aromatizuar me bimë dhe vajra esencialë, është hapi i parë drejt trajtimit. Për të hapur poret dhe pastruar ato, qëndroni vetëm 10 minuta mbi avull dhe hidhuni për hapin tjetër.

3. Bëni skrab trupi & fytyre. Përdorni skrabin që doni më shumë. Eksofilimi pas avullit ndihmon të pastrohen pikat e zeza dhe lëkura është gati për një maskë ushqyese.

4. Bëni maskën e flokëve. Aplikoni në vaj të ngrohtë në flokë, vajin tuaj të preferuar dhe mbështilleni kokën me një peshqir. Është bukur t'i lesh flokët të qetësohen dhe hidratohen ndërkohë që ti vazhdon me hapin tjetër.

5. Vaska. Dekorojeni ambjentin sipas shijes suaj. Rrethojeni vaskën me lule dhe qirinj ndërkohë që muzika relaksuese vazhdon në sfond. Zhytuni në vaskën me ujë të ngrohtë ku të keni hedhur disa pika vaj bajamesh, vaj livandoje, por edhe bimë aromatike sipas preferencës suaj (eukalipt, kamomil, rozmarinë, trumzë, etj).  Qëndroni atje për sa kohë të dëshironi. Afër mbani shampanjën apo çajin për t'ju shoqëruar.
6. Kur ta shihni të arsyeshme bëni një shpëlarje të shpejtë në dush.

7. Maska e fytyrës. Një maskë sipas preferencës suaj, me mjaltë (Efira), Argjile apo maskë me fruta e ka radhën tani.

8. Mbështillni këmbët. Ndërkohë që keni maskën në fytyrë, trajtoni pak këmbët. Nëse keni probleme me themrat, pak mjaltë përzier me vaj kokosi apo suzami do t'i sjelli ato në gjendje shumë të mirë. Pasi t'i lyeni, mbështillini me një plastmas ose peshqir të ngrohtë për 10 minuta. Mos e anashkaloni këtë hap sepse është shumë i rëndësishëm.


9. Pas 10 - 15 minutash shpëlani fytyrën dhe këmbët. Në fund fare, bëni masazhin e fytyrës dhe trupit me vaj natyral apo krem bimor. Lëkura do ta përhithi plotësisht pas 5 minutash masazh. Pas këtij trajtimi Spa do të flini si fëmijë, gati për të pasur një ditë energjike të nesërmen.Tuesday, October 21, 2014

Çaji jeshil për flokët

Për të vizituar faqen tonë zyrtare kliko: Bimë Mjekësore


Çaj jeshil paketuar nga Firma Prodhuese 'ARBËRIA'.
50 gramë - 150 lekë të reja. Bimë Mjekësore 30 metra mbi Pazarin e ri (mbi qendrën Stefan) përballë me Eurodenta. 
ÇAJI JESHIL PËR FLOKËT

Çaji jeshil është burim i shkëlqyer antioksidantësh dhe ja pse është ekstremisht i mirë për shëndetin.  Çaji jeshil është shumë i dobishëm edhe për flokët dhe lëkurën.  Ai zbut gjendjen e zbokthit, ekzemës, dhe irritime të tjera të skalpit. Është një mënyrë shumë e mirë dhe jo e shtrenjtë për ta pëdorur për flokët. Ja se si mund ta përdorim për t’i mirëmbajtur ato:


Shpëlarje flokësh –  Ju mund ta përdorni për shpëlarjen e fundit të tyre, për t’u dhënë shkëlqim dhe butësi. Në një enë hidhni 2 - 3 filxhanë të mëdhenj me ujë të valuar të hequr nga zjarri, më pas hidhni 1 - 2 lugë gjelle me çaj jeshil dhe lëreni ashtu derisa të ftohet. Këtë çaj përdoreni për të shpëlarë flokët dhe për të masazhuar skalpin.  Stimulon rritjen e flokëve, redukton rënien, gjithashtu parandalon zbokthin dhe probleme të tjera të skalpit. Kjo do të shtojë edhe volumin e flokëve tuaj.

Pakësoni zbokthin:  Hidhni një filxhan çaji me ujë në një tenxhere dhe valojeni.  Më pas shtoni gjethet e çajit jeshil (2 lugë gjelle), lëkurat e një limoni dhe 3-4 lugë gjelle me vaj kokosi. Valojeni këtë përzierje për 2 minuta dhe pasi ta hiqni nga zjarri  lëreni të mbuluar derisa të ftohet.  Këtë përzierje aplikojeni ne skalp me masazh dhe lëreni për 45 minuta. Më pas lani flokët me shampo, e nëse dëshironi bëjeni shpëlarjen e fundit përsëri me çaj jeshil.  Bëjeni 3-4 herë në muaj ose sipas nevojës suaj.

Krem/Balsam për flokët:  Në një enë ku të keni hedhur 1 filxhan çaji me ujë të valuar, shtoni 3-4 lugë gjelle me çaj jeshil. Më pas shtoni edhe 1 lugë gjelle me vaj kokosi dhe një lugë gjelle me mjaltë.  Përzieje mire dhe aplikoje që nga rrënja deri tek majat.  Mbaje 30 minuta. Ky është një zbutës shumë i mirë flokësh, e hidraton flokun në thellësi, jep shkëlqim dhe butësi, por edhe parandalon rënien e flokëve.

Për të stimuluar rritjen e shpejtë të flokëve:  Rrihni një vezë me 2 lugë gjelle çaj të fortë.  Aplikoje këtë përzierje në flokë dhe mbaje 30 minuta. Shpëlaji mirë me ujë të bollshëm më pas laji me shampo.  Aplikoje këtë maskë 3 ose 4 herë në javë për të forcuar flokët dhe për të shpejtuar rritjen e tyre. 

Tuesday, October 14, 2014

Për lyerjen natyrale të flokëve

Për të vizituar faqen tonë zyrtare kliko: Bimë MjekësorePër lyerjen dhe mbrojtjen e flokëve ne ofrojmë ngjyrosës natyrale bimorë, pa asnjë përbërës kimik.


Për flokë të zinj - Indigo. (Këna e zezë) 100 gramë - 18 mijë lekë.


Për flokë gështenjë të çelur dhe të verdhë - Cassia Obovata. (Këna neutrale) 100 gramë - 18 mijë lekë.


Për flokë me nuanca të kuqe. Lawsonia Inermis  (Këna e kuqe). 100 gramë - 10 mijë lekë.


Këto bimë gjethet e së cilës shërbejnë për lyerjen e flokëve, ne ua sjellim në formë pluhuri nga Maroku.

Shërbejnë edhe për forcimin e flokëve, shkëlqimin, butësinë, dhe dendësimin e tyre. Lyerja natyrale me këto bimë, nuk ka efekte anësore.
Para përdorimit të tyre do të lexoni mirë udhëzuesit që gjenden në paketimin tonë.

Për ndihmë paraprake hidhini edhe një sy kësaj tabele e cila është marrë nga libri origjinal lidhur me kënanë.Adresat tona:
Tiranë - Bimë Mjekësore - Rruga Hoxha Tahsin - 30 metra mbi Qendrën Stefan (mbi Pazarin e ri). Nga e HËNA - SHTUNËN. Orari: 14:00 -19:30.
Durrës - (perballë Torres) Ne ambjentet e katit te Pare te Soho Lounge Ora 09:00-20:00.


Wednesday, September 24, 2014

Për një gjumë të qetë e çlodhës

Për të vizituar faqen tonë zyrtare kliko: Bimë Mjekësore


Çajra bimorë dhe vaj të farës së zezë (nigella sativa) gjeni në ADRESAT:

Tiranë - Bimë Mjekësore Rruga Hoxha Tahsin - 100 metra mbi Qendrën Stefan (mbi Pazarin e ri). - përballë me Farmaci Xheni. Nga e HËNA - SHTUNËN. Orari: 13:30-19:30. 

Durrës - Soho Bar (perballë Torres) Ne katin e Pare Nga e HËNA - DIELËN. Orari: 09:00-20:00.

Monday, September 22, 2014

Detoks nëpërmjet lëkurës

Kliko faqen tonë zyrtare: Bimë Mjekësore


Vajra te Prodhuar me Sistem te Ftohtë te Cilësisë së PARË gjeni në ADRESAT:

Tiranë - Bimë Mjekësore Rruga Hoxha Tahsin - 30 metra mbi Qendrën Stefan (mbi Pazarin e ri). - përballë me Eurodenta. Nga e HËNA - SHTUNËN. Orari: 14:00-19:30. 

Durrës - Në katin e parë  të  Soho Bar (përballë Torres) Nga e HËNA - DIELËN. Orari: 09:00-20:00.

Tuesday, July 8, 2014

Dobite e levozhges se vezes

Kliko faqen tonë zyrtare: Bimë Mjekësore

Mos i hidhni poshte levozhgat e vezeve. Ato kane vlera qe ne as nuk i marrim me mend. Çuditerisht, levozhgat e vezeve cilesore permbajne 27 mikroelemente esenciale kryesisht te perbera nga karbonat kalciumi (CaCO3) nje strukture shume e ngjashme me dhembet dhe kockat e njeriut.

Ne testet qe i jane bere njerezve dhe kafsheve, ka rezultuar permiresim i dukshem i kockave, shtim dendesie tek kockat dhe pakesim dhimbjesh reumatike, madje edhe rritje e kartilazhit (ind lidhor fleksibel qe gjendet tek kyçet dhe kockat).

Per kete duhet te perdorim veze pule, rose, te ushyqera mire.
I marrim levozhgat, i shpelajme dhe i vendosim te thahen ne diell ose ne furre ne temperature te ulet. Me pas i bluajme me nje grirese elektrike.

Mund te konsumojme çdo dite 3/4 ose 1 luge çaji  e cila eshte e barabarte me 800 mg kalcium.

Njekohesisht me kete duhet te konsumojme edhe magnez i cili nidhmon ne perthithjen e kalciumit ne organizem (nese kalciumi nuk shoqerohet me magnez nuk ka asnje vlere).
Sasia e magnezit duhet te jete e barabarte me sasine e kalciumit. Sasia e konsumimit te tyre shkon ne varesi te nevojave te organizmit dhe keshilles se mjekut.
Mos harroni qe konsumimi i Vitamines D eshte shume i  rendesishem per te ndihmuar ne perthithjen e kalciumit nga organizmi. Merrni vitamina D gjate dimrit, dhe qendroni ne diell gjate veres ne oret e para te dites (dhe jo me mbrojtes artificiale pasi bllokojne prodhimin e Vitamines D).
Ne vend te kripes se bardhe perdorni kripe te zeze (kripen e detit).


Pluhuri i levozhges se vezeve mund te perdoret edhe per te pergatitur paste dhembesh.
Disa studjues kanadeze, kane vertetuar se njerezit qe perdorin levozhgen e vezes per larjen e dhembeve, kane dhembe me te forte, me te bardhe dhe smalt me te shendetshem. 


Provoni kete recete:

¼ filxhan kafeje me pluhur te levozhges se vezes (pra levozhge te bluar imet)
1-3 luge gjelle Coconut Oil (vaj kokosi)
1 luge gjelle ose me pak  sode buke 
10 pika vaj esencial rigoni dhe 10 pika mente (anti-bakteriale, anti-mykotike)
Leni dhembet rregullisht me kete paste natyrale, nese jeni admirues te produkteve organike dhe doni te qendroni larg produkteve toksike.


Per lulet:

Ky pluhur mund te perdoret edhe per t'u dhene bukuri dhe shendet luleve. Duke qene se i ushqen rrenjet me kalcium , lulet do te rriten me te shendetshme.

Friday, July 4, 2014

Menyra Ajurvedike per te kuruar ekzemen (Ayurveda Methods)


Material i pergatitur nga Bimë Mjekësore

Ekzemat shfaqen nga nje gjendje toksike e gjithe sistemit, lekures dhe organizmit.  Deshtimi i trupit te njeriut per t'u pastruar nepermjet mbetjeve, shfaq probleme shendetesore te cilat duken edhe ne lekure.

Nje metabolizem i dobet, konstipacion (kapsllek), mungesa te ushqyerjes (dieta apo ushqim i pashendetshem, i gatshem dhe jo i fresket), probleme menstruale, stres, lodhje dhe çrregullim te regjimit, te gjitha keto mund te sjellin probleme lekure si ekzema etj.

Po ashtu, edhe nje trajtim i vazhdueshem me ilaçe farmaceutike mund te shkaktoje ekzeme.

Çfare këshillon Ayurveda? (Mjekësia Alternative Indiane).

1. Pjepri.

Ky frut veror eshte jo vetem i shijshem dhe ekzotik, por edhe vitaminoz dhe kurativ.
Per 40 dite rrjesht konsumoni vetem pjeper 3 here ne dite.
Ne tre ditet e para, konsumoni 3 kg pjeper, pas dites se trete masa duhet te jete 1 kg ne dite.
Fruti permban rreth 90% uje keshtuqe nuk eshte e nevojshme te pini shume uje gjate dites.

2. Mango.

Merrni nje cope mango dhe hidheni ne nje gote me uje. Lereni 30 minuta ne gjendje te qete. pas 30 minutash merreni kete uje (locion) dhe lyeni pjeset e prekura nga ekzema.

3. Lengje perimesh.

Leng karrote i kombinuar me leng spinaqi, eshte vertetuar se eshte shume efektiv ndaj kurimit te ekzemes.
300 ml leng karrote + 200 ml leng spinaqi te perzihen dhe te pihen gjate dites.

4. Dieta ushqimore gjate dites.

Te fillohet dita me nje leng portokalli eshte shume e mire per ta çliruar trupin nga toksinat e akumuluara. Leng portokalli dhe uje (NE MENGJES) per 10 dite rrjesht, por kjo varet edhe nga shkalla e problemit. nese ekzema eshte shume e avancuar kura duhet te vazhdoje me gjate. Pas lengut te portokallit, vaktet duhet te jene te pasur me perime te ziera me avull (pa kripe fare). Vaj kokosi mund te perdoret ne vend te qumeshtit te zakonshem. Vetem pas 10 ditesh mund te rifilloni me qumeshtin. Dieta duhet te jete e balancuar dhe te permbaje frytet e llojeve te arres (bajame, lajthi, arra etj), si edhe fruta, perime.
Duhen evituar çajrat, kafja, alkoli, sheqeri i bardhe, prodhimet me miell te bardhe,  dhe te gjitha llojet e ushqimeve te denatyruara deh artificiale.

Ekspozimi ne diell duhet te behet vetem ne oret e para te mengjesit, mundesisht ne agim.
Personat e prekur nga ekzema duhet te jene shume te ekspozuar ndaj ajrit te paster.
Rrobat e ngushta nuk duhen perodrur.
2-3 litra uje ne dite jane te keshillueshme.
Vaji i Linit, Vaji i Fares se zez (Nigella Sativa), Vaji i Kokosit (pirje dhe lyerje te lekures) jane menyra shume te mira dhe ndihmese.

Pra gjithcka, çdo ushqim dhe cdo produkt duhet te jete 100% Natyral.

Thursday, January 16, 2014

Pastrimi i qelizave të vdekura tek shputat

Duket pak e çuditshme por është e vërtetë dhe shumë e dobishme.
Në një legen me ujë të vakët, hidhni 1 lugë gjelle plot me kripë deti. Shtoni edhe 1/4 filxhan çaji me uthull molle dhe mbaji këmbët të zhytura atje për 10 minuta. Të gjitha qelizat e vdekura të shputave do të dalin në sipërfaqe, siç e shihni ne figurë.


Friday, January 10, 2014

Kastraveci, fantastik per lekuren.

Material i përgatitur nga: Bimë Mjekësore

Ky eshte nje frut qe rritet nga bima "cucumis sativus". Perdoret ne shume menyra, hahet i gjalle ose i pjekur, perdoret edhe per maska lekure. Prej ketij fruti mund te kemi shume perfitime shendetesore dhe kjo e ben kete nje nga frutat me te rendesishme, si per shendetin ashtu edhe per lekuren. Lekura, pervecse na sherben per te terhequr vemendjen e te tjereve, sherben edhe si 'mbulese' e organeve keshtu qe duhet te jete sa me e shendetshme.

1. Kastravec per zonen rreth syve:
Largon dhe redukton rrathet poshte syve. Ky eshte nje trajtim mbareboteror. Kastraveci, eshte trajtimi natyral me i mrekullueshem qe mund te perdorni per te larguar lodhjen dhe rrathet poshte syve. Perdorini ne menyre relaksuese cdo dite dhe do te keni rezultat shume te mire.

2. Kastravec per lekuren:
Nese doni nje lekure te lumtur, kastraveci eshte pergjigja. Lekura dhe kastraveci kane te njejtin Nivel Hidrogjeni (pH), prandaj eshte shume e lehte per kete frut te maskoje problemet e lekures. E zbut dhe e lemon lekuren dhe do t'ju qetesoje dhe clodhi ne cdo kohe. Me aq shume permbajtje dhe vitamina qe ka kastraveci, eshte bere shume i perhapur si ne maska fytyre, lengje dhe shume e shume produkte te tjera. Fale edhe vetise freskuese ai do te jete nje ndihmes magjik per shume probleme te lekures, si edhe per pastrimin e thelle te saj.

3. Maske per fytyren:
Merrni 4-5 gjethe nenexhiku (te fresketa)
Qeroni nje kastravec dhe grijeni.
Perzieji gjethet me kastravecin derisa te behet si pure.
Rrih nje te bardhe veze dhe pasi ta kesh rrahur mire perzieje me kastravecin dhe gjethet e nenexhikut.
Mbaje ne fytyre per 20 minuta, shpelaje me uje te vaket pastaj me uje te ftohte.

Shijoni rezultatin :)

Thursday, January 9, 2014

Ruani balancën Ushqimore, mos mbani Dieta.

Vizito Faqen tonë zyrtare duke klikuar  Bimë Mjekësore.


Material i përgatitur nga: Bimë Mjekësore

Prania e toksinave ne trup, e detyron organizmin te prodhoje dhjame te tepert per t'u vetembrojtur nga semundjet, por nga ana tjeter vete dhjami (sidomos i i barkut) shkakton nje sere semundjesh dhe anomalish sepse izolon organet jetike dhe nuk i lejon te funskionojne sic duhet.

Ja pse, sapo fillojme te pijme Vajin e linit cdo dhjame i tepert tretet dhe organizmi vepron ne menyre optimale.

Sepse vaji i Linit pastron toksinat, helmet, mikrobet e te gjitha llojeve, brenda ne organizem. Cliron qelizat nga papasterite.

Gjithashtu, dietat (mungesa e ushqimit te shendetshem) shkaktojne shtim te helmeve ne trup. Ja pse te gjithe ata qe mbajne diete shendoshen direkt pas dietave, dhe ne rastin me te keq u shfaqen disa lloje semundjesh.

Mos e sforconi organizmin. Ushqehuni cdo dite njesoj, gjate gjithe diteve te vitit.
Ushtrohuni te pakten 30 minuta ne dite, dhe hiqni dore perfundimisht nga ushqimet e gatshme. Nga te gjitha llojet e ushqimeve te gatshme. Biskotat, keket, embelsirat, hamburgerat, konservat, pijet e gatshme (limonatat, te gazuarat, lengjet e frutave te gatshme) etj etj. Jane plote me toksina, konservante, kimikate.

Konsumoni ushqime sa me natyrale, sa me te fresketa, te pregatitura vete.


Wednesday, January 8, 2014

Largoni Helmet nga organizmi. Jetoni Shendetshem.

Material i përgatitur nga: Bimë Mjekësore


Toksine quhet cdo substance helmuese qe gjendet ne “gjerat e gjalla”. Toxinat perhapen ne ushqim, ajer, uje dhe ne vende te tjera qe me pak i presim dhe qe as nuk i merr mendja. Normalisht njeriu mundohet me cdo kusht t’i shmangi por kurre s’ja arrin dot 100% (dhe te mendoni cfare ajri dhe papastertish kemi ne Tirane). 

Simptomat e njerezve qe kane sasi te madhe toksinash ne trup jane keto:
Tretje e ngadalte, qarkullim i keq i gjakut, lodhje e tepert, konstipacion (kapsllek), mungese energjish, alergji, shtim ne peshe, probleme me lekuren si pucra, njolla, akne, depozitim i ujit ne trup, sasi e larte e sheqerit ne organizem, koleterol, dhimbje e vazhdueshme koke, tiroide, dhe ne rastin me te keq toksinat cojne drejt kancerit dhe semundjeve te zemres.

Ja pse eshte rendesishme qe secili te beje detoksifikim te organizmit.
Kjo do te ndihmoje ne mireqenien dhe funksionimin me te mire te organizmit tone. Ushqimet e Shendetshme me origjine Natyrale dhe Bimore e ndihmojne njeriun te pastroje organizmin nga helmet dhe mikrobet e akumuluara. Nje diete detoksifikimi eshte mire te behet nje here ne vit. Kjo gje do t’ju lehtesoje dhe do t’ju beje te ndiheni te shendetshem. Ja disa nga rregullat qe duhet te ndiqni.

1- Eliminoni ushqimet e perpunuara dhe qe permbajne konservante dhe ngjyroses, kafeine, sheqer te perpunuar (embelsirat dhe limonatat e pazarit). Eliminoni gjithashtu edhe alkolin dhe duhanin.
2- Hani sa me shume fruta, pini lengje frutash te fresketa te pregatitura ne shtepi, hani perime te gjelbra, zarzavate, drithera, fibra, vitamina, proteina, minerale, perdorni sheqerin e kuq, makarona integrale, oriz kaf, buke te zeze, fasule, bishtajore te te gjitha llojeve, fara te ndryshme (lini, soje, fasule te kuqe te bardha).
3- Produktet Kozmetike: Gjeni per perdorimin tuaj personal prodhimet me te mira, vetem me baze bimore. Eliminoni sapunet, locionet, shampot, dhe cdo gje tjeter me permbajtje te demshme kimikatesh sepse nuk ju shkaterrojne vetem ne siperfaqe por edhe organizmin ne brendesi.
4- Pini caj jeshil, caj trendafili, caj limoni, ginger, dhe kamomil. Gjithashtu pini sa me shume uje gjate dites.
5- Pini rregullisht Vaj Lini ose Vaj te grurit te Zi ( i  gjeni ne dyqanin Bimë Mjekësore me porosi), te cilet mrekullisht largojne toksinat nga organizmi dhe luftojne te gjitha mikrobet. (kjo vlen edhe per ata qe kane konsumuar alkol dhe qe vuajne nga pagjumesia, dhimbja e kokes, dobesia, dhimbje stomaku, lodhje e tepert, acarim nervash, dhe mungese oreksi).
6- Merrni fryme thellesisht.
7- Transformojeni stresin ne mendime dhe energji pozitive.
8- Praktikoni Masazhe dhe Aromaterapi me Vajra Esenciale te zgjedhur dhe te paster (I gjeni ne dyqanin   porosi).
9- Perdorni furce te thata (te cilat jane posacerisht per kete gje) per trupin.
10- Dhe me e rendesishjma “USHTRIMET FIZIKE”, beni joga dhe hedhje me litar.

Disa rekomandojne 3-7 dite lengje te fresketa (te pish vetem lengje frutash dhe perimesh te fresketa dhe uje.) Nje menyre shume e mire per t’u cliruar nga toksinat.
Nje menyre antike qe praktikohet ne vende dhe kultura te ndryshme te botes eshte kjo; Nje dite ne jave te pish vetem uje.