Friday, May 17, 2013

Maskë për t'i dhënë shkëlqim fytyrës.

Përgatitur nga: Bimë Mjekësore


Vizito faqen tonë zyrtare duke klikuar Bimë MjekësorePër të ushqyer dhe pastruar lëkurën duhet të kujdesemi shpesh. Kjo është një maskë ushqyese shumë e mirë, i jep shkëlqim dhe gjallëri fytyrës.

Për këtë na duhen:

Miell misri (1/4 filxhan)

Vaj kokosi (2 flixhanë)
Vaj bajamesh (1/2 filxhan) www.facebook.com/Orjent.Line


Tresim vajin e kokosit, shtojmë miellin e misrit, pastaj shtojmë vajin e bajames.  
Mirë është të përzihen me mikser si në figurë.
Nëse keni acarime në lëkurë shtojini vaj esencial të livandos. Lëkura do të qetësohet.

Aplikojeni në fytyrë dhe qafë, mbajeni 30 minuta, shpëlajeni fytyrën me ujë të ftohtë www.facebook.com/Orjent.Line

Kjo maskë është e përshtatshme edhe për lëkurat me rudha dhe të lodhura.Për Vaj kokosi 100% organik, vaj bajamesh dhe vaj esencial të livandos të cilësisë së parë, vizitoni dyqanin 'Bimë Mjekësore' në këto adresa:

Tiranë - 
Bimë Mjekësore Rruga Hoxha Tahsin - 30 metra mbi Qendrën Stefan (mbi Pazarin e ri). Nga e HËNA - SHTUNËN. Orari: 14:00 -19:30. 

Durrës - Soho Bar (perballë Torres) Në katin e Parë Nga e HËNA - DIELËN. Orari: 09:00-20:00.

Si të shpëtojmë nga qimet që mbeten nën lëkurë (nga depilimi)5 mënyra të thjeshta.

Këto janë qime që nuk arrijnë të rriten jashtë lëkurës por mbeten brenda nën folikula. 
Kjo mund t'i ndodhi të gjithëve herë pas here, por e rëndësishme është t'i trajtosh në mënyrë që të mos infektohen dhe acarohen. Ja 5 mënyra qe s'duhen lënë pas dore.1. Eksfolimi.  
Bëni skrab 2 herë në ditë. Skrabi eliminon qelizat e vdekura që bllokojnë lëkurën dhe poret të funksionojnë si duhet. Masazhi duhet bërë në mënyrë delikate sidomos në zonën ku ka qime të tilla. Kini parasysh që sa më delikat të jetë masazhi, aq më shumë duhet të zgjasi. Përdorni një dorezë, dhe masazhin bëjeni në drejtim të ndryshme ose formë rrethore, jo vetëm në një drejtim.


2. Aspirina. 

Merrni disa aspirina, shtypi dhe bluaji imët. Përzieje këtë masë me pak ujë derisa të formohet një pastë.  Lyeni me këtë pastë vendet që ju interesojnë (pasi ta keni lare mirë lëkurën me një sapun anti-bakterial). Mbajeni rreth 30 minuta (derisa të thahet), pastaj lajeni me ujë të vakët.


3. Kompresa. 

Mbani për disa minuta, një kompresë të lagur me ujë të ngrohtë. Shtypeni pak me dorë në vendet ku keni qime të mbetura, dhe mbajeni ashtu derisa te ftohet, ngroheni përsëri dhe bëni të njëjtën gjë disa here, derisa ato qime të vockla t'i afrohen sa më shumë sipërfaqes së lëkurës. Nëse nuk ka ndryshime për 10-15 minuta, provoni një mënyrë tjetër.


4. Piskatore. 

Pasi keni bërë kompresat e mësipërme, merrni një piskatore te dizinfektuar, dhe ndihmoni pastrimin e qimeve me të. Përdoreni me kujdes në mënyrë që të mos dëmtoni lëkurën.


5. Anti-bakterialët. (antiseptikët)  

Përdorni produkte të tilla që përmbajnë anti-bakterialë. Sapun bimor me vajra esencialë, vajra natyrale të bajameve të ëmbla përzier me vaj esencial. Këto do ju mbrojnë nga acarimet apo infeksionet, dhe do e mbajnë lëkurën shumë të butë dhe të lëmuar. Këshilla të tjera.


1. Mos vishni shpesh rroba të ngushta.
2. Para depilimit sigurohuni që qimet të jenë pak të rritura, sa më të rritura të jenë, aq më pak shanse kanë të mbeten nën lëkurë. 
3. Gjithmonë zbuteni lëkurën me ujë të vakët para depilimit (asnjëherë mos bëni depilim me lëkurë të thatë).
4. Sigurohuni që makina e të jetë e pastër (e sterilizuar) para përdorimit, për pjesën e bikinit përdorni çdo herë një brisk të ri.
5. Nëse krijohet skuqje apo acarim menjëherë aplikoni një vaj 100% natyral, pasi janë shumë qetësuese dhe anti-bakteriale të fuqishme, mbi të gjitha nuk i bllokojnë poret.
6. Depilimi me dyllë (aq më mirë nëse është i pregatitur vetë) është shumë efikas dhe më i këshillueshëm.Thursday, May 16, 2013

Techniques for applying lipstick


According to professional makeup artists, the best way to create the sensual lips effect is to apply the lipstick directly out of the stick. Using your fingers or a brush will dilute the color which defeats the purpose.

Here is some more advice on making your lips beautiful:
Begin applying the lipstick at the middle of the lip and draw it outward. Use patting motions instead of strokes for a fuller coverage. Do not apply any lipstick to the corners of the mouth, because it is very easy to smear and you will look like a clown. You can fill in the corners of the lips with lip liner in the same color.
In order to be precise when applying lipstick do not contract or twist your lips too much. If you are frowning you will not be able to achieve an even spread.
After applying the first coat of lipstick, press a tissue to your lips and then brush them with a powder brush in order to remove the excess lipstick and create a long-lasting base for the color. Now you can apply a second coat, but do not rub your lips together after that, or else the color will smudge.
Red lipstick requires more care, precision and corrections than the more neutral tones, but the sexy, provocative effect it creates is totally worth the extra effort.

Not everything is that easy.
How do you correct the unnerving little mistakes you make while applying red lipstick? Here is how:
When there is color on your teeth, first remove it with your fingertips, tissue or a small makeup pad and then apply a tiny amount of Vaseline over them for better protection.
When the color looks as though it is leaking outside the contour of your lips, dab a little makeup remover lotion on a cotton ball or pad and carefully rub the lipstick outside of your lips until you completely erase it.
If you have left a colorful imprint on the collar of your man’s shirt, spray the stain with hairspray and leave it for 10 minutes. After that, wipe and rinse. If this does not work take the shirt to the dry cleaners immediately.