Wednesday, September 5, 2012

Ju bien floket? Ja disa Keshilla.

Vizito faqen tonë zyrtare duke klikuar Bimë Mjekësore 

Jeni te shqetesuara nga renia e flokut sidomos gjate larjes? Mos u shqetesoni shume. Ne vjeshte shume femrave u bien floket ne sasi te konsiderueshme. 

Ka edhe shume arsye pse floket bien kaq shume. Ushqimi, gjumi, lodhja, puna dhe stresi i tepert, shampoja dhe produktet qe perdoren, Vitaminat, Aktiviteti...etj etj. Nje njeri normal humbet 100-150 fije floku ne dite, nese humbisni me shume duhet patejter vizita tek mjeku, nese beni pjese tek grupi i pare ja disa keshilla.


1. Hani si duhet.  Ajo çfare hame duket ne siperfaqen tone. Nese hani 'pislleqe' mos u habisni fare nga renia e flokut. Hani ushqimet te fresketa, perime & fruta, Proteina, Omega-3, Hekur, Magnez, etj. Qendroni larg ushiqmeve te perpunuara dhe te konservuara, keto jane vrasesit kryesore te organizmit.


2. Ushqeni floket me maska. Ashtu sic beni maska per fytyren duhet te beni edhe per floket 2-3 here ne jave. Pritini rregullisht , ne fillim te vjeshtes eshte e domosdoshme.


3. Pini shume uje. Pirja e ujit gjate dites pastron organizmin nga toksinat. Ky pastrim e gjalleron flokun & lekuren. 


4. Beni ushtrime / joga. Ju do te pyesni veten se si mund te ndihmojne ushtrimet ne mosrenien e flokut, ushtrimet jane vetem per te na mbajtur ne forme. GABIM!  Renia e flokut zakonisht bie nga stresi, ushtrimet jane shume te rendesishme per te na cliruar nga stresi dhe tensioni. Ushtrimet ndihmojne edhe per nje qarkullim me te mire te gjakut duke permiresur flokun & lekuren.


5. Evitoni Kimikatet. Lyerja e flokeve eshte kthyer ne nje tendence masive. Ndryshojme ngjyrat shume shpesh por kjo eshte gjeja ME E DEMSHME qe ne i bejme flokeve. Mund te ndjekim moden duke i lyer floket edhe pak me rralle dhe duke i zgjedhur mire ato qe perdorim.


6. Evitoni ujin e nxehte. Nje dush me uje te ngrohte pas nje dite te lodhshme ndoshta na clodh dhe relakson, por evitojeni kete gje tek floket. Uje i vakur qe anon nga e ftohta eshte me i pershtashem. Uji i nxehte e demton rrenjen e flokut, dhe largon yndyren natyrale e te dobishme te skalpit.


7. Perdorni shampon e duhur. Shampot duhet te jene sipas tipit t eflokut, dhe te pasura me Proteina, Amino Acide, Vit B5 etj. Sa me shume perberes natyrale te kete ajo, aq me mire eshte per shendetin e flokeve.


No comments:

Post a Comment