Monday, June 11, 2012

Larja e Furçeve te Make-up'it


  Përgatitur nga: Bimë Mjekësore

1 here ne muaj furçet duhet te lahen patjeter.

Mikrobet qe ato mbledhin shkaktojne shume akne, puçra, acarime, e te tjera probleme lekure. Ato duhet te ruhen ne vend te mbyllur e te paster. 

Mos perdorni te njejten furçe per hijet lehta dhe te erreta.
Pasi t'i lani, jepini formen e tyre dhe lerini te thahen.
Si t'i lajme?
Futini ne nje ene me keta perberes, ferkojini lehte, me pas shpelajini mire me uje te rrjedhshem.

# 1/2 filxhan uje te vaket
   1/4 uthull molle


# 1 filxhan uje te vaket
   1 luge gjelle me shampo bebesh


#  1 filxhan uje te vaket
    1 luge gjelle me sapun te lengshem

Nese jane shpupurisur duhet t'i zevendesoni me te reja
1 comment:

  1. Une zakonisht per ti lare perdor dhe vaj kokosi, meqenese ai heq cdo lloj make-up te ngelur ne furca.

    ReplyDelete