Wednesday, May 30, 2012

Trajtimi & parandalimi i thinjave

Vizitoni faqen tonë  zyrtare duke klikuar direkt: Bimë MjekësorePërgatitur nga: Bimë Mjekësore
Thinjat e parakohshme  vijne si pasoje e disa arsyeve:

1. Gjenetika
2. Stres, ankth dhe tension i tepert.
3. Tiroidet.
4. Teprimi i kafes dhe alkolit.
5. Teprimi i ushqimeve te skuqura.
6. Teprimi i ushqimeve pikante.
7. Mungesa e mineraleve ne ushqim (keto pakesojne prodhimin e melanines).

Çfare duhet te hame?

1. Ushqime te pasura me Proteina.
2. Ushqime te pasura me Hekur, Minerale, Vit A dhe B.
3. Hani banane, karrota dhe peshk. (Omega-3 eshte shume e rendesishme)


Vajrat Natyrale:

1. Masazhoni skalpin me Vaj KOKOSi te ngrohte (çdo dite). Jep rezultate te shkelqyera, floket e bardha behen te zeza.
2. Zieni disa Amla (fryte) te thate ne Vaj Kokosi derisa te behet i zi, lyeni floket dhe skalpin. (çdo dite).
3. Grini ginger te fresket, perziejeni me mjalte, ruajeni ne nje kavanoz dhe hani nje luge çaji çdo dite.
4. Masazhoni skalpin me leng limoni, pas 15 minutash aplikoni vaj Kokosi ose Vaj te fares se zeze Nigella Sativa (çdo dite).
5. Perzieni 1 luge gjelle kripe, me nje filxhan çaji te zi. Masazhoni mire skalpin me kete, dhe lajini floket pas nje ore.
6. Zieni 2 filxhane Vaj Kokosi, shtoni disa pika vaj Bajamesh, shtoni edhe disa pika vaj esencial te rozmarines. Lereni te ftohet dhe ruajeni ne kavanoz. Aplikojeni 2-3 here ne jave per te permiresuar ngjyren e flokeve.
7. Perzieni fieno-greco me uje derisa te behet ti balte. Aplikoje nga rrenja deri tek majat. Mbaje tere naten, dhe ne mengjes laji floket me uje te ftohte.
8. Shtoni 2-3 grame Vaj Esencial te Rozmarines ne shampon tuaj. Rozmarina ka aftesine te parandaloje thinjat e parakohshme dhe te pakesoje thinjat ekzistuese.

Kujdes! Larja e flokeve me uje te nxehte, i largon efektet e maskave. 

Ne diell mbulojeni koken me nje shami pambuku ose mendafshi, pasi edhe dielli sjell thinja ta parakohshme. Hidratojini dhe ushqejini floket mire me vajra natyrale pasi floku i thate ka tendence te thinjet me shpejt.


7 comments:

 1. floket qe kthehen te zeza nuk zbardhen me? per sa kohe duhet bere kjo gje ? te gjitha keto keshilla duhen praktikuar njekohesisht ne menyre qe te realizohet ajo qe duam ?
  faleminderit

  ReplyDelete
 2. ku mund ta gjejme vajin AMLA?

  ReplyDelete
 3. Kam l,exuar shpesh se vaji eshte i rendesishem per floket, po nqs e ke flokun e yndyrshem a nuk i sjell rritje te ynderes vaji(cfaredo lloji te jete)? Faleminderit!

  ReplyDelete
 4. pasi te zbatojme piken 1 ,duhet ta lajme koken cdo dite pas perdorimit te vajit te kokosit ?

  ReplyDelete
 5. Amla eshte nje lloj peme qe rritet ne indi. Frytet dhe vajin amla, mund t'i blini online ose jashte shtetit.

  ReplyDelete
 6. Pasi aplikohet vaj patjeter qe floket duhen lare (gjithmone me uje te ftohte).

  Vajrat natyrale ne pergjithesi nuk e shtojne yndyren, por ka edhe vajra te cilet e luftojne ate. Rozmarina, mentja, eukalipti, luftojne yndyren dhe zbokthin.

  ReplyDelete
  Replies
  1. une jam 19 vjec kam shum flok te thinura

   Delete