Wednesday, May 23, 2012

10 Perdorime te bimes Aloe Vera

E njohur si  'bima e pavdekesise' dhe e perdorur qe nga kohet e lashta per te trajtuar pothuajse cdo semundje, Aloe Vera vazhdon te ofroje mundesi te reja perdorimi. Perdoret ne menyra nga me te ndryshmet, e pranishme ne shume produkte bukurie dhe farmaceutike dhe njeherazi nje bime e bukur dekorative, eshte shume e keshillueshme te perdoret sidomos ne 10 raste specifike.
1. Relaksimi i trupit: Nga bima e Aloes keshillohet te merret nje gjethe e saj, e cila duhet te pritet ne forme gjatesore dhe te perdoret per te lyer trupin gjate dushit.

2.  Trajtimi i djegieve: Aloa vera eshte nje bime shume e dobishme ne rastet e djegies per shkak te incidenteve ne shtepi dhe pune. Produkti me i keshillueshem eshte perzierja e kesaj bime me nje ekstrakt yndyrnash esenciale dhe vitamine E.


3 . Kunder mavijosjes: Ne raste te tilla keshillohet vendosja e gjethes se Alo Veres per disa minuta ne zonen e mavijosur dhe me pas shplarja e kesaj zone me uje te ngrohte.

4 . Skuqje dhe djegiet nga dielli: Edhe per kete veprohet njesoj si ne rastin e mavijosjes.

5. Pickimet e insekteve: Sidomos gjate veres trupi yne eshte shume i ekspozuar ndaj pickimeve te insekteve dhe infeksioneve te ndryshme. Per te qetesuar pickimet dhe per te dezinfektuar zonen e irrituar mund te perdoret nje preparat me permbajtje te kesaj bime ose vete gjethet e Aloe Veres.

6. Kunder te ftohtit: Jo vetem kunder djegieve, por edhe kunder acarimit te lekures nga i ftohti bima  Aloe Vera luan nje rol shume te rendesishem ne rigjenerimin e lekure te demtuar nga temperaturat e uleta.

7. Pastrimi i fytyres: Aloe Vera ndihmon ne theksimin e pigmentit te lekures dhe i shton asaj shkelqimin dhe elasticitetin. Gjithashtu keshillohet perdorimi i nje maske te perbere nga aloe vera, sheqeri dhe lengu i limonit per nje pastrim shume te efektshem te fytyres.

9. Forcimi i flokeve: Sygjerohet masazhimi i lekures me ekstrat te bimes Aloe vera per rreth 30 minuta cdo dite.

10. Efekti tretes: Pini nje gote me leng Aloe Vera per te luftuar ç'rregullimet gastrointestinale dhe per te nxitur tretjen. Gjithashtu kjo bime permireson frymemarrjen dhe zbukuron buzeqeshjen tuaj duke zbardhur dhe fortesuar dhembet.  Jep energji dhe vitalitet ne organizem.

1 comment:

  1. si mundte perdoret nje gjthe aloe vera per te luftuar hemorroidet?

    ReplyDelete