Tuesday, October 23, 2012

Si të bëni shampo me mjaltëPër këtë na duhen:

Sapun i lëngshëm (Castile Soap)
Ujë
Mjaltë


Në një enë shampoje bosh hidhni, 
1/2 filxhan me sapun të lëngshëm (Castile soap)
1/2 filxhan me ujë
1 filxhan mjaltë


Përzieji mirë dhe përdori për larje si zakonisht. Nëse ke flokë të yndyrshem shto vajra esencialë te cilat luftojnë yndyrën.

Castile soap është i pregatitur me vaj ulliri dhe mund t'jua lëri flokët me yndyrë disa njerëzve, ndërkohë që është perfekt për flokë të thatë.


Kjo shampo nuk është aspak agresive si shampot e zakonshme të cilat më shumë e dëmtojnë flokun sesa e mbrojnë. Një shampo pa kimikate, pa alkol dhe pa përbërës të tjerë të dëmshëm. Kjo e forcon flokun dhe parandalon rënien.

Balsam për flokët me mjaltë

Vizitoni faqen tonë zyrtare duke klikuar direkt:  Bimë Mjekësore 


Të gjithë e dimë që produktet natyrale të papërpunuara janë më të mirat për trajtime kozmetike.
Produktet Natyrale, (ne këtë rast qumështi dhe mjalti) kanë cilësi antibakteriale dhe pastruese, perveç kësaj kanë edhe cilësi mbrojtëse dhe nuk dëmtojnë flokun.


Receta 1
Për të pregatitur këtë balsam na duhen:

2 lugë gjelle me mjaltë
1/4 filxhan me qumësht (sigurisht të dyja duhet të jenë organike)

Përziejini mirë në një mikser.
Pasi t'i keni larë flokët, thajini pakëz për të eliminuar ujin e tepërt.
Aplikoni këtë balsam nga rrënja deri tek majat duke ndihmuar me një masazh te lehtë në skalp.
Mbajeni 10 minuta, shpëlajeni si zakonisht.

Ju mund ta merrni me vete edhe në ndonjë udhëtim, mjafton ta ruani në një enë të zakonshme shampoje.


Receta 2
Për këtë na duhen:

Vaj ulliri 100% natyral
Mjalt organik
Gjalp kakao

Ngrohni një lugë gjelle me vaj ulliri (100% natyral) në një enë që duron nxehtësinë.
Pasi të ngrohet në një temperaturë mesatare, shtoni 2 lugë gjelle me mjaltë organik.
Mjalti është i përsosur për flokë të thatë, por edhe për të larguar dhe pastruar yndyrnat e tepërta të flokut.
Ai është shumë delikat dhe krijon një shtresë mbrojtëse tek flokët (i mbron nga produktet agresive që përdorni për stilim, apo papastërtitë e ambjenteve).
Shtoni edhe një lugë me gjalpë kakao. Edhe kjo është shumë e mirë, i jep elasticitet dhe e forcon flokun.

Përziejini dhe lërini te ngrohen për 60 sekonda në temperaturë mesatare.
Aplikojeni ne flokët gjysëm të thara (pasi t'i keni larë me shampo), mbajeni për 20 minuta dhe shpëlajini si zakonisht. Provojini dhe lini përshtypjet tuaja.


Wednesday, September 5, 2012

Ju bien floket? Ja disa Keshilla.

Vizito faqen tonë zyrtare duke klikuar Bimë Mjekësore 

Jeni te shqetesuara nga renia e flokut sidomos gjate larjes? Mos u shqetesoni shume. Ne vjeshte shume femrave u bien floket ne sasi te konsiderueshme. 

Ka edhe shume arsye pse floket bien kaq shume. Ushqimi, gjumi, lodhja, puna dhe stresi i tepert, shampoja dhe produktet qe perdoren, Vitaminat, Aktiviteti...etj etj. Nje njeri normal humbet 100-150 fije floku ne dite, nese humbisni me shume duhet patejter vizita tek mjeku, nese beni pjese tek grupi i pare ja disa keshilla.


1. Hani si duhet.  Ajo çfare hame duket ne siperfaqen tone. Nese hani 'pislleqe' mos u habisni fare nga renia e flokut. Hani ushqimet te fresketa, perime & fruta, Proteina, Omega-3, Hekur, Magnez, etj. Qendroni larg ushiqmeve te perpunuara dhe te konservuara, keto jane vrasesit kryesore te organizmit.


2. Ushqeni floket me maska. Ashtu sic beni maska per fytyren duhet te beni edhe per floket 2-3 here ne jave. Pritini rregullisht , ne fillim te vjeshtes eshte e domosdoshme.


3. Pini shume uje. Pirja e ujit gjate dites pastron organizmin nga toksinat. Ky pastrim e gjalleron flokun & lekuren. 


4. Beni ushtrime / joga. Ju do te pyesni veten se si mund te ndihmojne ushtrimet ne mosrenien e flokut, ushtrimet jane vetem per te na mbajtur ne forme. GABIM!  Renia e flokut zakonisht bie nga stresi, ushtrimet jane shume te rendesishme per te na cliruar nga stresi dhe tensioni. Ushtrimet ndihmojne edhe per nje qarkullim me te mire te gjakut duke permiresur flokun & lekuren.


5. Evitoni Kimikatet. Lyerja e flokeve eshte kthyer ne nje tendence masive. Ndryshojme ngjyrat shume shpesh por kjo eshte gjeja ME E DEMSHME qe ne i bejme flokeve. Mund te ndjekim moden duke i lyer floket edhe pak me rralle dhe duke i zgjedhur mire ato qe perdorim.


6. Evitoni ujin e nxehte. Nje dush me uje te ngrohte pas nje dite te lodhshme ndoshta na clodh dhe relakson, por evitojeni kete gje tek floket. Uje i vakur qe anon nga e ftohta eshte me i pershtashem. Uji i nxehte e demton rrenjen e flokut, dhe largon yndyren natyrale e te dobishme te skalpit.


7. Perdorni shampon e duhur. Shampot duhet te jene sipas tipit t eflokut, dhe te pasura me Proteina, Amino Acide, Vit B5 etj. Sa me shume perberes natyrale te kete ajo, aq me mire eshte per shendetin e flokeve.


Thursday, July 12, 2012

Si te veprojme qe buzekuqi te rezistoje me gjate.

Eshte shume e thjeshte. Hapi i pare - lyejini buzet me ngjyren e preferuar, Hapi i dyte - Vini nje shtrese pudre mbi buzekuq, Hapi i trete - Aplikoni prap buzekuqin. Provojeni!


Sunday, July 1, 2012

Mjalti per floke me shkelqim dhe te bute

Mjalti eshte nje produkt i shkelqyer per balancimin e flokeve, duke qene se permban Vit A, B, C dhe Potassium, ai eshte esencial per floke te shendetshem. Ai rigjeneron floke te demtuar, shume te thate, dhe te lyer. I perdorur vazhdimisht ai do u japi force, shkelqim dhe gjalleri flokeve tuaj.
Si te bejme shpelarje me uje dhe mjalte?
Ne nje ene, hidhni 4 filxhane uje te vakur dhe nje luge çaji me mjalte. Pasi t'i keni lare floket me shampo, beni shpelarjen e fundit me kete perzierje duke filluar nga skalpi deri tek majat e flokut.


Si ta perdorim ne shampo?
Perzieni nje luge çaji nga shampoja qe perdorni, me nje luge çaji mjalte dhe lani floket me te. Eshte e shkelqyer.

Saturday, June 30, 2012

Si te kurojme djegien nga dielli

1. Beni dush ose banje te ftohte, evitoni sapunet e locionet e trupit se e acarojne me keq lekuren.

2. Eshte me mire te beni banje ne vaske pasi dushi ka shume presion dhe ajo gjithashtu e acaron me keq lekuren.

3. Mos perdroni peshqir per t'u thare, por prisni sa te thaheni vete.

4. Provoni te lyeni lekuren me leng domateje ose kastraveci, domatja permban aciditet por nuk acaron, ndihmon ne heqjen e skuqjes.

5. Hidhni sode buke ose uthull molle ne vasken e banjes. Nese nuk keni vaske, mbushni nje ene me uje (masa 1 uje + 1 uthull) dhe lyeni lekuren.

6. Provoni kajsite. Prisni ne copa te vogla 4-5 kajsi, perizeji ne mixer dhe aplikoje ne lekure. Mbaje 15 min. Eshte fantastike.

7. E bardha e vezes. Ndaje te verdhen nga e bardha, te bardhen perzieje mire ne mixer dhe lyej lekuren. Vish pizhamat dhe shko te flesh. Te nesermen bej nje dush, dhe do shohesh nje ndryshim te madh.

8. Vaj Esencial te Kamomilit, Livandos, Eukaliptit, Trendafilit, jane nje tjeter metode Fantastike. Aplikojini direkt ne lekuren e djegur, ose hollojeni vajin esencial me nje vaj natyral. Gjithashtu, disa pika te vajrave esenciale qe permendem, mund t'i hidhni ne vasken e banjes. Permiresimi i lekures do jete i pabesueshem.

9. Aplikoni xhel te Aloe Veras.

10. Provoni Vajin e Kokosit ose Shea butter. Jane nga qetesuesit me te mire.


Sunday, June 24, 2012

Pastrues fytyre me esence Livandoje

Per kete na duhen:                           www.facebook.com/Orjent.Line
* 6 luge gjelle me vaj te farave te rrushit
* 10 pika Vaj esencial te Livandos
* 5 pika Vaj esencial trendafili
* 1 luge gjelle me sheqer te kuq

Pregatitja:
Hidhni vajrat esenciale dhe sheqerin e kuq ne nje kavanoz te erret te paster, ruajeni ne nje vend te fresket. Perziejeni mire para çdo perdorimi, aplikojeni ne fytyre me nje masazh te lehte. Shpelajeni me uje te vakur pastaj te ftohte. Ky skrab do e beje lekuren shume te lemuar, dhe do e mbroje nga plakja.


Parandaloni rudhat mbi buzen e siperme

Rudhat mbi buzen e siperme, jane vertete shume te padurueshme dhe te pakendshme.
Megjithate, po ju japim disa keshilla si ti parandaloni:

1. Perdorni mbrojtes diellor.
2. Mos pini duhan.
3. Perdorni nje hidratues (anti-rudhe ose anti-moshe) te mire, dite dhe nate.
4. Pastroni mire makiazhin para se te flini.
5. Hani shendetshem ne menyre qe lekura te marri te gjitha vitaminat qe i duhen.
6. Flini mjaftueshem ne menyre qe edhe lekura te çlodhet.
7. Beni ushtrime ose masazhe te rregullta jo vetem per trupin, por edhe per fytyren.


Rudhat e zones se ballit


Shmangeni kete pozicion sa me shume qe te jete e mundur. Ne diell perdorni syze te mira mbrojtese dhe kapele, perndryshe kjo rudha ne mes te ballit do behet definitive. 
Mundohuni qe edhe mimikat gjate te folurit te jene sa me te pakta, nese jeni shume shprehes mundohuni te keni nje vete-kontroll dhe te arrini te jeni me pak te tille. 
Kontrollojini  shpesh para pasqyres dhe nese dalloni ndonje rudhe te re, mundohuni ta eliminoni me ndihmen e masazhit e cila mund te behet me nje krem te mire hidratuees dhe ushqyes ose vajra bimore. 


Thursday, June 14, 2012

Si të zvogëlojmë djersitjenNëse keni probleme me djersitjen, atëherë dijeni se në shumë situata kjo sjell siklet. Djersitja sidomos paraqet probleme tek ata persona që ushtrohen shumë.
Djersa vetvetiu nuk ka aromë, por ndikon në zhvillimin e bakterieve, të cilat në mënyrë krejt natyrale shfaqen në lëkurën tuaj. Këto bakterie krijojnë acide të yndyrshme që krijojnë aromë jo të këndshme.
Me ndihmën e disa këshillave, mund të zvogëloni djersitjen. Ja disa prej këtyre këshillave.
1. Bëni dush dy herë në ditë
Në mënyrë që të shmangni aromën jo të këndshme, duhet që të bëni dush së paku dy herë brenda ditës dhe pas ushtrimeve dhe këtë me sapunë kundër bakterieve. Përkujdesuni që të thaheni mirë para se të visheni. Detyrimisht pastroni dhe ndërroni të gjitha rrobat që keni veshur paraprakisht.
2. Vishni rroba të përshtatshme
Vishni rroba të përshtatshme, prej materialeve natyrale, siç është pambuku. Mëndafshi po ashtu është material natyral, por djersa mundet ta dëmtojë këtë material të ndjeshëm, kështu që nëse vuani prej djersës së tepërt shmangeni veshjen e mëndafshit.
3. Ushqimi i shëndetshëm dhe ushtrimet
Ushtrimet mund ta përmirësojnë qarkullimin e përgjithshëm të gjakut që ndikon në atë që trupi juaj të qëndrojë më i “ftohtë“. Janë yndyrnat ato që ndikojnë në rritjen e temperaturës së trupit, prandaj nëse filloni të ushtroni rregullisht dhe të konsumoni ushqim të ekuilibruar me pemë dhe perime, atëherë do të keni më pak probleme me djersitjen.
4. Shmangini pijet energjike
Kafeina, alkooli dhe pijet energjike stimulojnë sistemin nervor dhe mund të ndikojnë në shtimin e djersitjes. Provoni që sa më pak të konsumoni këto pije dhe brenda ditës të konsumoni dy kafe apo çaj, jo më shumë.
5. Konsumoni sa më shumë ujë
Rreth dy litra ujë brenda ditës, sidomos nëse djersiteni tepër, sepse uji do ta parandalojë dehidratimin e trupit.
6. Relaksohuni
Ankthet mund të shkaktojnë djersitjen, prandaj do të ishte e udhës të filloni me aplikimin e teknikave të relaksit, me jogë për shembull. Punoni më shumë në përmirësimin e vetëbesimit, që të mos brengoseni për gjërat që nuk ia vlen.
7. Përdorni pudër bebesh
Djersitja e tepërt mundet të shkaktojë dhimbje, prandaj në hapësirat e ndjeshme, pas dushit, vendosni pudër foshnjash pluhur. Ai ju ndihmon që lëkurën ta mbani më të butë dhe më të thatë.
8. Deodorantët
Deodorantët mund të jenë mjaft efikase në zvogëlimin e djersitjes dhe në maskimin e aromës. Nese keni problem dhe nuk doni te perdorni pordukte me kimikate, atehere per anti-djerse mund te perdorni vaj Kokosi Natyral, ai nuk do te lere arome dhe as ngjyre mbi rrobat tuaja.
9. Mos u tensiononi
Nga ndonjë arsye nervat aktivizojnë djersitjen, por nëse qetësohemi atëherë gjithçka qetësohet kur të shtrihemi. Gjatë kohës së ditëve të ngrohta ju nevojiten disa minuta që të rrini shtrirë në temperaturë të ftohtë.

Monday, June 11, 2012

Si te pregatisim ne shtepi dylle per depilim

Me disa perberes shume lehte per t'u gjetur, dhe me çmim mjaft te arsyeshem, ne mund te pregatism vete dylle per depilim ne shtepi. Do te jeni dyfish te kenaqur, duke qene edhe se qimet do te dalin me ngadale.

Per kete na duhen:
Nje termometer kuzhine
1-2 shirita (copa pambuku)
Nje spatul druri
Receta 1:
2 filxhane me sheqer
1/4 filxhan me leng limoni
1/4 filxhan me uje

Receta 2:
1 filxhan me sheqer
1 filxhan me mjalte
leng nga gjysem limoni

Hidhini perberesit e recetes 1 ose 2 (varet cilin deshironi), ne nje ene qe duron nxehtesi. Perziejini mire dhe verini ne temp te nxehte 250 grade. Kur te filloj te nxehet shume uleni pak nxehtesine, dhe trazojeni vazhdimisht. Hiqeni nga zjarri kur te kete marre pamjen e duhur.

Si ta aplikojme?
Lahuni mire para se ta aplikoni kete, lekura s'duhet te kete shenja deodorantesh, parfumesh, kremerash.
Filloni te shperndani ne lekure masen e pregatitur. (masa duhet aplikuar kur te kete marre temp e dhomes, pra jo e nxehte).
Lereni mbi lekure per nje minute, pastaj terhiqeni me copen e pambukut, sigurisht ne drejtim te kundert te qimeve. Nese eshte nevoja, aplikoni perseri nga kjo mase, per t'u pastruar plotesisht nga qimet.
Ndoshta ju dhemb pak, por me 2-3 here dhimbja fillon e duket me e vogel.


Keshilla!
1.Copat mund t'i lani per t'i perdorur perseri.
2. Duhet te evitoni vendet  e lekures nese keni shenja, plage, smaliatura, (kujdes zonen e syve nese depiloni fytyren), kujdes cdo lloj shenje qe mund te keni mbi lekure.
3. Masen qe tepron ruajeni ne nje kavanoz qelqi te mbyllur mire (ne frigorifer).
4. Nese eshte shume e trashe, dhe ju nuk e doni keshtu mjafton te shtoni pak uje duke i dhene nje vale. (perdoreni te ftohte si heren e pare).

Larja e Furçeve te Make-up'it


  Përgatitur nga: Bimë Mjekësore

1 here ne muaj furçet duhet te lahen patjeter.

Mikrobet qe ato mbledhin shkaktojne shume akne, puçra, acarime, e te tjera probleme lekure. Ato duhet te ruhen ne vend te mbyllur e te paster. 

Mos perdorni te njejten furçe per hijet lehta dhe te erreta.
Pasi t'i lani, jepini formen e tyre dhe lerini te thahen.
Si t'i lajme?
Futini ne nje ene me keta perberes, ferkojini lehte, me pas shpelajini mire me uje te rrjedhshem.

# 1/2 filxhan uje te vaket
   1/4 uthull molle


# 1 filxhan uje te vaket
   1 luge gjelle me shampo bebesh


#  1 filxhan uje te vaket
    1 luge gjelle me sapun te lengshem

Nese jane shpupurisur duhet t'i zevendesoni me te reja
Sunday, June 10, 2012

Shampo kunder zbokthit

Perberesit:
85 grame sapun te lengshem (CASTILE te Dr. Bronner)
15 pika vaj esencial Limoni
6 pika vaj esencial Rozmarine
9 pika vaj esencial Livandoje
Perziejini bashke te gjithe perberesit ne nje kuti shampoje. Perdoreni si shampot e zakonshme, shpelajini mire floket pas larjes.Shampo e bere vete (per brunet)

Perberesit:

85 grame sapun te lengshem (CASTILE te Dr. Bronner)

1 luge gjelle Rozmarine
2 bustina me caj te Zi
1/2 vaj ulliri


Pregatitja:
Hidhni çajin e zi dhe rozmarinen ne uje te valuar, lerini per 30 min. Kullojeni dhe aty shtoni vajin e ullirit dhe sapunin e lengshem. Perziejini mire, dhe ruajeni ne nje kuti shampoje. Perdoreni si çdo shampo tjeter.

Shampo e bere vete (per floke te yndyrshem)

Perberesit:

12 pika vaj esencial Eukalipti
12 pika vaj esencial Qeparisi
12 pika vaj esencial Rozmarine
85 grame sapun te lengshem (CASTILE te Dr. Bronner)
Perziejini mire dhe ruajeni ne nje kuti shampoje. Perdoreni si shampot e zakonshme.

Shampo e bere vete (per t'u dhene energji flokeve)

E pershtashme per çdo lloj floku.

Perberesit:
12 pika Vaj Esencial portokalli te kuq
12 pika Vaj Esencial Nenxhiku
12 pika Vaj Esencial Livandoje
85 grame sapun te lengshem (CASTILE te Dr. Bronner)
Perzieji mire te gjithe perberesit dhe ruaje ne nje shishe / kuti shampoje. Perdore si te gjitha shampot e tjera.


Friday, June 8, 2012

Shampo e bere ne shtepi (per floke te verdhe)

Perberesit: 
4 bustina me çaj kamomili
4 luge gjelle me sapun te grire (sapunin zgjidheni vete)
1 luge e gjysem gjelle me glicerine.  
Pregatitja:
Hidhni bustinat e çajit ne nje filxhan e gjysem uje te valuar (pasi ta keni hequr nga zjarri). Lerini aty per 20 min. Hiqni duke i shtrydhur mire. Ne kete çaj shtoni sapunin e grire, dhe lereni derisa te tretet. Shtoni glicerinen dhe perzienjini mire. Ruajeni ne nje shishe te erret te mbyllur mire (ne vend te erret e te fresket).
Maske anti-moshe

Merrni 3 kokrra rrushi dhe shtypini mire, perziejini mire me 1/2 Avokado bashke me 1 luge gjelle xhel te Aloe Veras (nga bima direkt). Perzieji derisa te behet si krem, aplikoje ne fytyre dhe mbaje per 20 min. Shpelajen me uje te vaket pastaj te ftohte.


Wednesday, May 30, 2012

Trajtimi & parandalimi i thinjave

Vizitoni faqen tonë  zyrtare duke klikuar direkt: Bimë MjekësorePërgatitur nga: Bimë Mjekësore
Thinjat e parakohshme  vijne si pasoje e disa arsyeve:

1. Gjenetika
2. Stres, ankth dhe tension i tepert.
3. Tiroidet.
4. Teprimi i kafes dhe alkolit.
5. Teprimi i ushqimeve te skuqura.
6. Teprimi i ushqimeve pikante.
7. Mungesa e mineraleve ne ushqim (keto pakesojne prodhimin e melanines).

Çfare duhet te hame?

1. Ushqime te pasura me Proteina.
2. Ushqime te pasura me Hekur, Minerale, Vit A dhe B.
3. Hani banane, karrota dhe peshk. (Omega-3 eshte shume e rendesishme)


Vajrat Natyrale:

1. Masazhoni skalpin me Vaj KOKOSi te ngrohte (çdo dite). Jep rezultate te shkelqyera, floket e bardha behen te zeza.
2. Zieni disa Amla (fryte) te thate ne Vaj Kokosi derisa te behet i zi, lyeni floket dhe skalpin. (çdo dite).
3. Grini ginger te fresket, perziejeni me mjalte, ruajeni ne nje kavanoz dhe hani nje luge çaji çdo dite.
4. Masazhoni skalpin me leng limoni, pas 15 minutash aplikoni vaj Kokosi ose Vaj te fares se zeze Nigella Sativa (çdo dite).
5. Perzieni 1 luge gjelle kripe, me nje filxhan çaji te zi. Masazhoni mire skalpin me kete, dhe lajini floket pas nje ore.
6. Zieni 2 filxhane Vaj Kokosi, shtoni disa pika vaj Bajamesh, shtoni edhe disa pika vaj esencial te rozmarines. Lereni te ftohet dhe ruajeni ne kavanoz. Aplikojeni 2-3 here ne jave per te permiresuar ngjyren e flokeve.
7. Perzieni fieno-greco me uje derisa te behet ti balte. Aplikoje nga rrenja deri tek majat. Mbaje tere naten, dhe ne mengjes laji floket me uje te ftohte.
8. Shtoni 2-3 grame Vaj Esencial te Rozmarines ne shampon tuaj. Rozmarina ka aftesine te parandaloje thinjat e parakohshme dhe te pakesoje thinjat ekzistuese.

Kujdes! Larja e flokeve me uje te nxehte, i largon efektet e maskave. 

Ne diell mbulojeni koken me nje shami pambuku ose mendafshi, pasi edhe dielli sjell thinja ta parakohshme. Hidratojini dhe ushqejini floket mire me vajra natyrale pasi floku i thate ka tendence te thinjet me shpejt.


Monday, May 28, 2012

Për të rritur volumin e gjoksit


- Për të rritur volumin e gjoksit, behet masazh (ne pjesen e siperme) me nje perzierje, 100 ml vaj bajamesh dhe 50 ml vaj lupusi (humulus lupulus)


- Për të rritur volumin e gjoksit janë përdorur me sukses edhe farat e foeniculum graecum (fieno greco). Konsumohen 2-3 lugë kafeje në ditë, të bëra pluhur...

Trajtim per rigjenerim Floku

Nese flokut tuaj jane demtuar nga tharesja, piastra apo trajtime te ndryshme, provoni kete recete:
Shtoni ne shampon tuaj 2 pika vaj esencial te Limonit ose Portokallit dhe gjysem luge me vaj Kokosi. Perziejeni me kujdes, dhe lajini floket me te.


Per t'i forcuar dhe ushqyer sa me shume beni nje maske flokesh me vaj esencial te Kamomilit, Vaj Kokosi, uthull molle, dhe vaj esencial te Mentes.


Long since essential oils have been used to make hair more beautiful, thick and glossy. Thus I’d like to draw your attention to the most common hair care recipes made with essential oils that would give your hair healthy well-groomed look and make it strong and beautiful! 
Enjoy!


Sunday, May 27, 2012

Banje me bime aromatike dhe tonifikuese

Banjë relaksuese dhe tonifikuese200 gr trumzë (bime)2 litra uje
300 gr rozmarine (bime)
250 gr Livando 

200 gr rigon
10 karafila te thate (gatimi)

5 arre moskat te grira holle

I zieni ne 2 litra uje per gjysem ore, e filtron dhe kete uje e hedh ne vasken ku do te besh banje.

Sherben si Tonik dhe Aromatik.
Friday, May 25, 2012

Te bukura por 'Vrasese'

Rreziku i perdorimit te perditshem i takave.


Te gjitha grate i duan llojet e ndryshme te kepuceve e sidomos takat.Kjo eshte perhapur ne mase, pa dallim moshe. Kepucet e larta na bejne te ndihemi me te sigurta, me elegante, me te deshiruara.
Nese jeni te cmendura pas takave eshte mire te mos i perdorni cdo dite, pavaresisht ketyre qe permendem me siper.Ja disa nga semundjet qe shkakton perdorimi i takave:

1. Dhimbje dhe deformime kembesh dhe te pjeses se legenit.
2. Dhimbje dhe deformime shpine dhe gjunjesh.
3. Kallo.
4. Deformime fatale dhe te pariparueshem te kembeve dhe shtylles kurrizore.
5. Osteoartritis dhe ostoporozis (prandaj kjo semundje prek me shume grate se burrat)
Dhe me e keqja
6. Kancer ne kavilje.


Eshte mire qe per jeten e perditshme (pune ose shkolle), te zgjidhni kepuce te rahatshme ose atlete. Duhet qe te mendoni me teper per shendetin sesa per pamjen e jashtme. E keni vete ne dore t’I parandaloni keto rreziqe qe mund te jene fatale per jeten. Perdorini takat per raste apo takime te vecanta, ne kete menyre do t’i surprizoni me shume njerezit pasi ju kane pare tere kohen me atlete.
Shendeti mbi gjithcka!


Deformim i shkaktura nga perdorimi i takave
Maske me çokollate per fytyren

Per kete na duhen:

2 katrore çokollate te zeze 
2/3 filxhan çaji
kripe deti
3 luge sheqer te kuq
1 pikë vaj esencial të preferuar
Treteni çokollaten ne nje ene.
Perzieni kripen, sheqerin, qumeshtin, pastaj shtoni çokollaten e tretur. Lereni te ftohet, por jo derisa te ngrije. Aplikojeni ne fytyre dhe mbajeni derisa te ngrije. Qednroni shtrire dhe relaksoni qe maska te veproje mire. Shpelajeni me uje te vaket pastaj te ftohte. Pas kesaj mund te aplikoni nje vaj ose kremi hidratues.

Shijojeni!


Thursday, May 24, 2012

Maske me Konjak

Relakson, qeteson dhe Rinon lekuren e fytyres.

Per kete na duhen: 
1 filxhan kos 
1 luge gjelle mjalte
2 luge çaji me leng limoni
2 luge gjelle me konjak

Para se te bejme nje maske qe permban kos, gjithmone fytyra duhet lare mire me sapun. Perziejini mire te gjithe perberesit dhe aplikojeni ne fytyre. Merni nje pozicion relaksi, mbajini kembet lart te mbeshtetura tek muri. Qendroni ashtu derisa maska te thahet, pastaj shpelajeni me uje te vaket. Do te befasoheni kur te shihni rezultatin. Provojeni!

Aromaterapia (Kurimi nepermjet natyres)


Aromaterapia është formë e mbajtjes së mirë fizike dhe psikike, zbut dhembjet, jep bukuri, etj. Aromaterapia i jep njeriut mundësi që në mënyrë të natyrshme të shfrytëzojë ekstraktet e bimëve.

Për shembull, nëpërmjet masazhit me vajra të ndryshëm, ruhet baraspesha psiko-fizike, rritet sistemi i imunologjisë, trupi çlirohet nga ngarkesat si dhe qetësohet nga emocionet e tij.
Sipas specialistëve, aromaterapia mund të përdoret edhe për problemet e sëmundjeve të ndryshme, ku aplikohen vajra të ndryshëm që aplikohen për të zvogëluar dhe qetësuar simptomat e sëmundjeve.
Kjo formë është forma më e vjetër e shërimit në historinë e njerëzimit. Këto vajra kurues bëhen edhe kombinime: për relaks, freski, tonifikim, shërim të plagëve, bukuri lëkure, hidratim, smaliatura,  celulit. Cilat janë sëmundjet që kuron aromaterapia. 

Si t’i njohim bimët nga të cilat ndërtohen vajrat bimorë. Këshillat e mjekëve dhe mënyrat e përdorimit të tyre për parandalimin e sëmundjeve të ndryshme.
Aromaterapia mund të përdoret edhe për problemet e disa sëmundjeve. Cilat janë mënyrat e përfitimit të vajrave bimorë. Si t’i aplikoni për të zvogëluar dhe qetësuar simptomat e sëmundjeve. Recetat popullore dhe këshillat e mjekëve për të parandaluar sëmundjet. Cilat janë frutat dhe bimët që përmbajnë elemente kurues.

Vajrat bimorë që ju ndihmojnë të jeni të shëndetshëm.
Gjithçka në numrin e sotëm në një suplement prej pesë faqesh. Specialja e fundjavës me një paketë këshillash për të parandaluar dhe kuruar sëmundjet e ndryshme që shfaqen te njeriu, me vajra bimorë.


Aromaterapia ose e thënë ndryshe terapia e aromave
Vajrat eterikë të përftuar nga bimë të ndryshme kanë dhënë rezultate të mira në kurimin e disa sëmundjeve. Këto vajra bimorë janë të pasur me shumë lëndë ushqyese dhe kuruese dhe në sajë të përbërjes së tyre kanë specifikat e veta në trajtimin e sëmundjeve.
Më poshtë paraqiten vajrat eterikë të nxjerrë nga shtatë bimë dhe pemë të njohura, të cilët kanë gjetur një përdorim të gjerë në mjekësinë popullore. Përveç rëndësisë që kanë vajrat eterikë në organizmin e njeriut, ju do të njiheni edhe me mënyrën e përdorimit dhe përgatitjes së tyre. Sipas specialistëve, aromaterapia mund të përdoret edhe për problemet e sëmundjeve të ndryshme, ku aplikohen vajra të ndryshëm që aplikohen për të zvogëluar dhe qetësuar simptomat e sëmundjeve.
Kjo formë është forma më e vjetër e shërimit në historinë e njerëzimit. Këto vajra kurues bëhen edhe kombinime: për relaks, freski, tonifikim, shërim të plagëve, bukuri lëkure, hidratim, smaliatura, etj. I pari që njihet, që është marrë me aromaterapinë, mendohet të jetë kimisti Rene Maurice. Gjatë një provë që ai ka dhënë, ka djegur dorën e tij dhe për të ndalur dhembjet ka urinuar në vajin e livandës, e cila ndodhej më afër tij. Pas kësaj, ai ka hetuar se veprimi i livandës ka filluar të ndikojë shpejt në mbylljen e djegies.

Vajrat Esenciale
Vajrat esenciale mund të merren në dy lloj mënyrash: nëpërmjet kanaleve të frymëmarrjes dhe nëpërmjet lëkurës. Po kështu, këto vajra bimore mund të përdoren dhe të përgatiten për masazhin, për kujdesin e fytyrës dhe trupit, për fërkim lokal, për kompresa, për hapjen e poreve, etj. Vajrat esenciale me shumë përdorim kanë gjetur për hapjen e kanaleve të frymëmarrjes, për problemet e sistemit të tretjes, në rastet e mosfunksionimit të mirë të mëlçisë dhe tëmthit, në problemet reumatizmale, ku vajrat veprojnë në mënyrë të shkëlqyer.
Gjithashtu, këta vajra kurues ndihmojnë për nxjerrjen e ujit nga qelizat (si diuretik), për probleme të lëkurës, në rëniet e sistemit imunitar. Bukuria dhe e veçanta e vajrave në të cilat bazohet aromaterapia është veprimi i tyre i shkëlqyer në të gjitha nivelet e qenies sonë, pasi ata nuk japin asnjë lloj efekti negativ. Këto lloj vajrash apo përzierjesh kthejnë harmoninë, vitalitetin dhe qetësinë shpirtërore.

Përbërësit

Përbërësit e vajrave që merren nga bimët nuk dallohen vetëm nga lloji, por edhe ku është mbjellë ajo bimë dhe karakteristika të tjera si për shembull ku rritet bima, teknologjia që përdoret për nxjerrjen e vajit, izolimi i vajit, mënyra e përzierjeve në persona të ndryshëm, në lëkura të ndryshme, në metabolizmin e njerëzve të ndryshëm dhe te çdo njeri një vaj ka efekte të ndryshme biologjike. Është e rëndësishme që në këta vajra të kemi një garanci të plotë në teknologjinë e nxjerrjes së tyre duke u bazuar që në analizë të bimës, mbjelljes, mbrojtjes nga infeksionet, sëmundjeve të ndryshme dhe parazitët.
Është mirë që bima të jetë biologjike. Gjithashtu, vajrat bimorë mund të përdoren edhe në përbërjen e kremrave të ndryshëm, të cilët përdoren për: probleme të artritit, artrozës, spondiliatrozës, në dhembje të përgjithshme të shtyllës kurrizore. Kështu për këto dhembje rekomandohet përdorimi i kremit “Leni” që është një kombinim i përsosur nga bimë të ndryshme si çajra ose përdorimi i kapsulave bimore që shërbejnë për këto dhembje. Edhe ilaçi bimor “Arnika” (që përdoret për trauma të ndryshme) nga ndjesia e freskisë që jep zëvendëson akullin, heq nxirjet nga goditjet, largon dhembjet, etj.

Vaji i limonit

Një ndër vajrat esencialë që përdoret për kurimin e disa sëmundjeve ose problemeve është vaji i limonit. Ai mund të përdoret dhe si aromatizues për gojën dhe mund të merret tri herë në ditë nga një pikë. Nëse përdoret para ngrënies, vaji i limonit është shumë i mirë për celulitin, për mykun. Si përdorues i jashtëm, vaji limonit ka efekte pozitive për forcimin e thonjve, jep hidratim dhe shkëlqim lëkure, heq rrudhat, etj. Gjithashtu, ky vaj mund të përdoret edhe për masazh dhe freskim. Për këtë, ai duhet të shfrytëzohet pas lodhjes për ta përtërirë trupin. Ndërsa në rastet e reumatizmës, kur keni dhembje muskujsh, vaji i limonit përzihet me vajin e gështenjës për të qetësuar dhe larguar dhembjet. Pas masazhit, trupin e pushton një ndjenjë e mirë nxehtësie dhe relaksimi.

Vaji i gështenjës
Vaji i gështenjës është një tjetër vaj esencial i përdorur nga mjekësia tradicionale. Ai ka gjetur përdorim të gjerë në sëmundjet reumatizmale. Me vajin e gështenjës për të larguar dhembjet duhet të fërkohet vendi i sëmurë dhe kjo mund të përsëritet disa herë në ditë pa probleme të dëmshme.
Gështenja është një bimë mjaft e përhapur jo vetëm në Evropë, por edhe në vendin tonë. Falë përbërësve të saj, përdorimi i gështenjës në mjekësinë popullore është i njohur dhe mjaft i përhapur. Kokrrat e gështenjës kanë vlerë të lartë ushqyese e dietike. Ato përmbajnë rreth 40 për qind niseshte, kur janë të freskëta. Gështenjat përdoren të freskëta, të ziera, të pjekura ose të përpunuara. Kokrrat e gështenjës, të ziera a të pjekura, kanë veti të mira rrudhëse dhe rregullojnë funksionimin e stomakut dhe të zorrëve, treten lehtë dhe ndihmojnë në tretjen edhe të ushqimeve të tjera duke aktivizuar organet dhe gjëndrat e tretjes. Përdoren me efekt të mirë në rastet e heqjes së barkut ose diarresë.
Veçanërisht këshillohen për fëmijët e vegjël disavjeçarë për të normalizuar procesin e tretjes kur karakterizohet nga mjaft çrregullime. Gjethet e gështenjës kanë gjetur një përdorim të mirë si zbutës të rrugëve të frymëmarrjes dhe qetësues të kollës. Çaji me gjethet e gështenjës ka veti tonike dhe jep rezultate të mira në stomak si tretës dhe si nxitës për hapjen e oreksit. Bën mirë posaçërisht kundër heqjes (shkuarjes) së barkut. Ndikon edhe për uljen e temperaturës.

Akja
Midis bimëve që nxisin zbrazjen e fshikëzës së tëmthit këshillohet akja. Lulet e akjes përmbajnë haterozide flavonike, karoten, vitaminë C, derivatin kumarinik herniarinë, pigmentin kinonik helikrisinë, fitoncide, substanca të hidhura e tanike, pak esencë etj. dhe kanë veti bakteriostatike, të nxisin prodhimin e tëmthit, urinimin, veti spazmolitike etj. Ato rekomandohen për të shtuar rrjedhjen e tëmthit dhe për të tretur gurët e fshikëzës së tëmthit. Bari shërues bimor i përzier edhe me pelin e me bar pezmin (Achillea millefolium) bëhet më i dobishëm për prodhimin e lëngut të tëmthit. Merret një lugë kafeje me barin shërues bimor (lule), hidhet në një enë ku shtohet një gotë ujë i vluar. Ena mbulohet me kapak dhe lihet në qetësi 15 minuta. Kullohet dhe pihet 1 deri 3 doza të tilla në ditë para buke për 10 ditë radhazi.


Angjinarja
Gjethet e angjinares përdoren kryesisht në sëmundjet e mëlçisë dhe të veshkave. Gjethet nxisin prodhimin e tëmthit dhe zbrazjen e tij dhe përdoret kundër pezmatimit të rrugëve të tëmthit, vepron në metabolizmin e kolesterinës dhe të uresë dhe nxit urinimin (jashtëqitjen e klorureve dhe uresë). Në fillim të kurës përdoret 1 lugë gjelle (më vonë dy lugë gjelle) me bar shërues bimor (gjethe) të grimcuara, e cila zihet 20 deri 30 minuta në një enë që përmban një gotë me ujë. Kullohet, merren 3 doza të tilla në ditë. Kura zgjatë rreth 1 muaj, pastaj ndërpritet për 1 muaj dhe rifillohet në rast nevoje.

Pelini
Në sajë të substancave të hidhura dhe të esencës, pelini përdoret si mjet që shton rrjedhjen e lëngut të stomakut (duke përmirësuar oreksin) dhe përmirëson punën e mëlçisë.
Esenca e pelinit përmban azulen me veti antiseptike, të ngjashme me kamazulanin e lules së kamomilit. Duhet pasur parasysh se, në sajë të përbërësve të tjerë të esencës, siç janë tujoli, pelini, në doza të mëdha, është i helmët dhe mund të dëmtojë trurin dhe të shkaktojë dridhje. Gjithashtu, ai nuk duhet të përdoret nga gratë shtatzëna. Një ose dy lugë kafeje (1,5 deri 3 gramë) me barin e copëtuar hidhet në një enë ku shtohet gjysmë gote me ujë që zien. Ena mbulohet me kapak, lihet të qëndrojë 15 minuta të ftohet, pastaj kjo kullohet dhe lëngu pihet me lugë gjelle disa herë gjatë ditës, gjysmë ore para buke.

Vaji i mentes
Vaji i mentes është një vaj esencial shumë i mirë për t’u përdorur pas depilimit. Ky vaj nuk lejon që të rritet qimja shpejt, jep freski, mbyll poren e hapur, e cila nuk lejon që qimja të depërtojë në lëkurë (qimja del drejt). Nëse përdoret për masazh në të gjithë trupin, vaji i mentes jep freski dhe kënaqësi.

Ai gjithashtu ndihmon kanalet e frymëmarrjes, përdoret në rastet e ftohjeve, ndihmon në uljen e temperaturës, në bronkite dhe kolle, ku mund të masazhohet dhe vetëm pjesa e gjoksit. Vaji i mentes mund të përdoret për t’u pirë nga goja kur keni probleme me fytin, në erën e padurueshme të gojës, për kujdesin të dhëmbëve ose zgavrës së gojës ose mund ta përzieni me ujë për shpëlarje të gojës me gargarë.
Ai është dhe një antimikrob shumë i mirë. Vaji i mentes është shumë i mirë të përdoret për fërkim kur keni probleme me venat, por ai mund të përdoret edhe për lyerjen e këmbëve për të larguar aromat e pakëndshme të djersës, sepse mban gjatë gjithë kohës këmbën të freskët. Kjo bimë është mjaft e përhapur në natyrë. Në Shqipëri njihet me emrat: mendër, hithër e butë, hithër e egër, dhiozmë, mendërz, nane, mendër e butë.
Mendra shtëpiakë është bimë shumëvjeçare. Gjethet e saj kanë formë vezake, ndërsa lulet janë në majë të kërcellit, të formuara nga lulëzat e vogla. Karakterizohet nga aroma e mentolit, për këtë dhe kultivohet nëpër kopshte. Në mjekësinë popullore është tejet i përhapur përdorimi i kësaj bime. Çaji nga gjethet e kësaj bime, të cilat duhen mbledhur para se të lulëzojë, përdoret si spazmolitik kundër ngërçeve, pastaj për qetësimin e tërheqjeve muskulare, sidomos në organet e tretjes. Gjethet e saj janë përbërës të shumë preparateve dhe çajrave në farmakologji. Në formë çaji përdoret edhe kundër vjelljes, dhimbjes së stomakut, të mëlçisë, sëmundjeve të lëkurës, kundër tendosjeve psikike, streseve, kundër reumatizmit, etj. Lulëzon në muajt korrik-nëntor.

Vaji i portokallit

Vaji esencial i portokallit mund të përdoret me pika nga goja duke e marrë tre ose katër herë në ditë nga një pikë për të larguar erërat e këqija nga goja, mund të largojë aromat e këqija të djersës duke u përdorur në vendet intime. Ky vaj, duke pasur Vitaminën C, jep ndjenjën e nxehtësisë duke u ndier mirë dhe i qetë. Portokalli është i pasur me Vitamina A, B, C, P, me kripëra kalciumi, fosfori, etj. Lëngu i portokallit, i konsumuar me ose pa sheqer, ose me gaz karbonik, është freskues.
Nga lëvozhga e portokallit del vaj eterik shumë i mirë, i cili gjen përdorime të shumta në prodhimin e pijeve, aromave, ilaçeve, etj. Lëngu i portokallit ka veti diuretike dhe antiseptike (që ndalon kalbëzimin ose pengon zhvillimin e mikroorganizmave), përdoret me sukses në luftimin e sëmundjeve të veshkave edhe në rastet kur janë formuar gurë në to, në sëmundjet e mëlçisë dhe në ato të zemrës dhe të enëve të gjakut. Lëngu i portokallit, duke i shtuar pak sheqer, pëlqehet edhe nga fëmijët e vegjël dhe këshillohet të përdoret qysh në muajin e tretë pas lindjes. Portokallet përdoren me efekt të mirë në luftimin e anemisë, duke pasuruar gjakun me elemente të reja. Portokalli ka përmbajtje të lartë të Vitaminës C. Kjo vitaminë merr pjesë në shumë procese të shkëmbimit të lëndëve në organizëm. Lëvozhgat janë të pasura me elemente aktive dhe lëngu i fituar nga zierja e tyre përdoret edhe në rastet e çrregullimeve të stomakut dhe të zorrëve.

Vaji i hudhrës

Vaji i hudhrës është i domosdoshëm të kombinohet me vajin e peshkut sepse bën përshtatjen e natyrshme të vajit të peshkut në shëndetin e çdo personi. Vaji i hudhrës ndihmon në mbajtjen larg të arteriosklerozës dhe sëmundjeve të tjera kardiovaskulare. Ai mbron enët e gjakut dhe zemrën, kontribuon në tensionin normal të gjakut, duke e mbajtur atë në kufirin e normales, normalizon kufirin e kolesterolit në gjak, mbron muret e enëve të gjakut, pengon formimin e topthave të gjakut dhe gëlqerimin e enëve të gjakut, nxit dhe e rrit qarkullimin e gjakut në organizëm.
Vaji i hudhrës është antibakterologjik, ai përdoret kundër herpesve në zorrë, kundër parazitëve, zhduk parazitët në zorrë si tenia, oksiuret dhe askaridet. Ai forcon tretjen dhe përtërin florën e zorrëve. Ndihmon ngërçet e stomakut, nxit oksigjen në organizëm, ndihmon punën e mëlçisë dhe organeve endokrine, rrit imunitetin e organizmit dhe është shumë i preferueshëm që të merret gjatë stinës së dimrit. Vaji i hudhrës këshillohet të merret në masë mbi moshën 50 vjeç, sepse kontribuon në mbajtjen e vitalitetit dhe shëndetit në përgjithësi të organizmit. Personat diabetikë duhet ta përdorin patjetër këtë vaj, sepse ndihmon shumë deri te diabeti i tipit 2. Hudhra në formën e vajit ose pluhurit ka një lloj mbështjellëse të veçantë që i reziston lëngut të stomakut. Kjo mbështjellëse shkrihet vetëm në zorrën e hollë, e cila më vonë e absorbon dhe ndikon në pengimin e erës jo të këndshme gjatë frymëmarrjes dhe djersitjes.

Vaji i avokados
Vaji i avokados është tonifikues shumë i mirë dhe trupi ndihet i tonifikuar dhe i qetë, duke i dhënë atij një ngjyrë të bukur dhe të hidratuar. Vaji i avokados është shumë aktiv për të gjitha llojet e lëkurës. Ai rekomandohet të përdoret pas dushit, larjeve në det ose pishinë, pas rrezeve të diellit ose solarit. Mund të bëhen përzierje të vajit të avokados, jojobës, si gjë Vitaminës E, që merret nga vaji i bajames. Kjo lloj përzierje ushqen lëkurën e fytyrës dhe të trupit, ndihmon qarkullimin e gjakut, në mënyrë stimuluese ndikon në rritjen e indeve dhe qelizave duke rritur forcën e tyre, depërton thellë në shtresat e lëkurës duke e hidratuar atë në thellësi.

Përmirëson rezistencën dhe vitalitetin e saj natyror. Ky vaj e mban lëkurën të re, elastike, të fortë dhe në të njëjtën kohë e bën atë të butë, të mëndafshtë dhe të shndritshme. Vaji i avokados ngadalëson procesin e plakjes dhe formimin e parakohshëm të rrudhave. Ky vaj përthithet lehtë nga lëkura, nuk le në të shenja yndyre dhe nuk ngjitet pas trupit dhe rrobave. Ai gjithashtu mund të përdoret në fytyrë ose në qafë para kremit të natës, pastaj mund të vazhdohet edhe në të gjithë trupin. Për një lëkurë të mplakur shumë mund të këshillohet me Aloe vëra xhel. Vaji i avokados depërton thellë në shtresat e lëkurës dukë penguar tharjen e saj. Vaji i jojobës i kombinuar me vajin e avokados e bën lëkurën të butë dhe të lëmuar.

Lecitina di soja
Përbërësit e tij kryesorë janë koloni dhe inozitoli, në formë të fosfatdilkolinës. Ky vaj rekomandohet të përdoret për mbajtjen në formë të lëkurës duke u marrë nga goja. Po kështu, edhe vaji i bajames ose i grurit mund të përdoren për pirje nga goja. Efektet eë Lëcitina di sojës janë vëtëm nëpërmjët organizmit ashtu si edhe vaji i peshkut, domethënë janë të efektshëm vetëm nga marrja me gojë. I tillë është edhe vaji i enoteres, i cili për probleme të lëkurës duhet patjetër të merret nga goja. Lecitina di soja është e rëndësishme për absorbimin e vitaminave të shkrira në yndyra.

Ai është shumë i domosdoshëm për personat në moshë mbi 40 vjeç, në sëmundjet e vënave dhe zgjerimit të tyre. Ndërsa në rastet e osteoporozës Lecitina di soja aktivizon fosforin në organizëm, i cili është në përbërje të eshtrave. Me marrjen e Lecitina di sojës, organizmi furnizohet më shumë me oksigjen. Lecitina di soja rehabiliton qelizat e mëlçisë sidomos tek alkoolistët, përdoret për detoksikimin e qelizave të mëlçisë, forcon mukozën e qelizave nervore, shpejton metabolizmin e yndyrës, ndihmon në shkrirjen e yndyrës në personat mbi peshë dhe ka veprim antistres.
Lecitina di soja vepron në mënyrë të shkëlqyer në personat që kanë prirje për t’u sëmurur nga kanceri. Mbron mukozën e amzës dhe gjinjtë nga problemet kanceroze. Ndërsa te personat që vuajnë nga arterioskleroza Lecitina di soja gjatë pirjes shpejton nxjerrjen e yndyrës jashtë dhe ul kolesterolin e tepërt. Ky vaj është i suksesshëm për t’u përdorur në të gjitha fazat e sëmundjes edhe pas shërimit, sidomos edhe në sëmundjen e anemisë.

Vaji i eukaliptit

Eukalipti është një mrekulli për të çliruar rrugët e frymëmarrjes, për ftohjet, për kollën. Përdoret për t’u pirë edhe në formë çaji, për t’u futur në vaskë ose për masazh. Pas përdorimit të këtij vaji, ndihet menjëherë çlirimi i muskujve të trupit dhe mbushja e tyre me ajër. Eukalipti është një dru që arrin lartësinë deri në 3 m. Ka dy lloje gjethesh: gjethet e vjetra janë të gjata në forme drapri, të trasha, me gjatësi rreth 35 cm, kurse ato të rejat janë pa bisht, në forme vezake, me erë të këndshme. Lulet i ka të veçuara, fryti kapsolle me madhësi 3-4 cm. Lulëzon nga muaji shkurt-korrik. Bimës i mblidhen gjethet e vjetra gjatë muajve korrik-gusht, të cilat thahen në diell. Eukalipti ka veprim antimikrobik. Përdoret si balsamik, në jashtëqitjen e këlbazës, si dezinfektant urinar. Nga jashtë, në formë pomade përdoret në sëmundjet dermatologjike. 
aromaterapi, esenca e eukaliptusit është e pazëvendësueshme. Përdoret për të dizinfektuar  ajrin, për të pastruar gjakun, për të shëruar plagët, në infeksione të gjoksit, në infeksione të veshkave, në infeksione të fshikzës, në reumatizëm, etj.


- Thuhet se të thithësh avujt e vajit esencial të eukaliptusit, shtohet procesi i përqendrimit dhe i të menduarit.


Vaji i ederës
Vaji i ederës është një kurë shume e mirë gjatë kohës që mbani dietë për të kuruar çarjet e lëkurës dhe celulitin.

Vaji i shegës
Vaji i nxjerrë nga farat e shegës është një antioksidant i fuqishëm dhe përdoret për të larguar helmet nga organizmi. Në mjekësinë popullore përdoren frutat dhe lëvozhgat e tyre, lulet, farat, rrënjët dhe lëvorja e degëve dhe e rrënjëve, e cila ka shije të athët dhe erë. Shega me farat e saj të kuqe si rubin është një frut i shijshëm, por edhe shumë i vlefshëm për organizmin e njeriut. Ajo është konsideruar si frut i fertilitetit. Lëngu i shegës përmban mesatarisht 12 për qind sheqer, acide organike, pektinë, Vitaminë C, etj. Lëngu dhe vaji i nxjerrë nga farat e shegës është një antioksidant i fuqishëm.

Vetëm 30 minuta pas marrjes së lëngut të shegës, aktiviteti ynë rritet me 32 për qind. Lëngu i shegës shuan etjen, nxit oreksin dhe përmirëson tretjen e ushqimeve. Ai përdoret me sukses në sëmundjet e stomakut dhe të zorrëve, është freskues dhe mënjanon helmet e organizmit. Lëngu i shegës jep rezultate në luftimin e paraziteve që zhvillohen në zorrë. Lulet e shegës përmbajnë taninë dhe kanë veti rrudhëse e tonike; ato rekomandohen në dhembjet e barkut, në hemorragji, në hemorroidet, si dhe për gargara të gojës, kundër ënjtjes së bajameve dhe acarimeve të mishrave të dhëmbëve.

Kajsia
Thelpinjtë e kajsisë janë të pasur me vajra esenciale deri në masën 55 për qind. Përveç përdorimit në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave të ndryshme, kajsia renditet edhe si një pemë kuruese në mjekësinë popullore. Në mjekësinë popullore përdoren frutat e kajsisë, të cilat janë të pasura me shumë vlera ushqyese.

Frutat e kajsisë përdoren të freskëta ose të thata, si dhe të përpunuara në trajtë kompostoje, reçeli dhe lëngu të këndshëm. Fruta e freskët ka vlera të mira ushqimore. Ajo përmban rreth 14 për qind sheqerna, acide organike, albumina, pektine, kripëra minerale, si: kalium, fosfor, kalcium, vitamina të ndryshme si provitamina A, Vitamine B1, B2, PP, C, etj. Në frutat e thata sasia e sheqerit arrin deri në 60 për qind. Thelpinjtë janë të pasur me albumina deri 28 për qind dhe me vajra deri 55 për qind.
Frutat e kajsisë janë të shijshme, aromatike dhe pëlqehen nga të gjithë. Ato luajnë një rol të rëndësishëm në pastrimin e gjakut. Përdoren me efekt edhe në rastet e zënies së zërit. Kajsitë janë ushqim i çmueshëm për ata që vuajnë nga sëmundjet e mëlçisë. Ndërsa bërthamat e kajsisë përdoren kundër dhembjes së kokës. Për këtë qëllim, ato piqen dhe hahen me mjaltë për t’u tretur me lehtë.

Vaji i trëndafilit të egër

Jo vetëm frytet e bimës, por edhe vaji që nxirret prej gjetheve të saj ndihmon në kurimin e sëmundjeve. Rezultate të shkëlqyera vaji i trëndafilit të egër jep në shqetësimet e tëmthit dhe rrit sasinë e lëngut në të. Gjashtë deri në shtatë pika të vajit hidhen në gjysmë gote me ujë dhe pihet çdo mëngjes. Vaji këshillohet të përdoret edhe në qetësimin e dhimbjeve te femrat.
Shumë i rëndësishëm është vaji i bimës në shërimin e plagëve kur shoqërohen me hemorragji. Në përbërje të vajit ekziston një substancë që mundëson mpiksjen e gjakut dhe ndalon hemorragjinë. Në këto raste lyerja e plagës tri herë në ditë është shumë e rëndësishme. Trëndafili i egër ose Rosa canina, siç quhet në latinisht, është një bimë që mund të gjendet kudo ku ka shkurre dhe ka një përhapje të gjerë në të gjithë vendin. Kjo bimë mund të lulëzojë vetëm një herë në vit në muajin qershor. Frytet e saj janë të vetmet pjesë të bimës që shërbejnë për kurimin e sëmundjeve.

Vaji i lajthisë
Frutat e lajthisë përmbajnë rreth 60 për qind vaj, albuminë dhe pak sheqerna. Nga druri i lajthisë nxirret një vaj eterik, që përdoret kundër dhimbjeve të dhëmbëve. Për këtë do të mjaftonin disa pika mbi dhëmbin e sëmurë. Gjithashtu, ky vaj ka dhënë rezultate të mira për luftimin e krimbave askaride. Me përdorim të jashtëm jep efekt kundër thumbimeve të insekteve. Vaji i lajthive është i shkëlqyeshëm edhe për t’i dhënë volum flokëve. Nëse keni flokë të hollë e të drejtë, përdoreni vajin e lajthive gjatë shampos, përpara shpëlarjes përfundimtare të flokëve.

Thani flokët me tharëse dhe përdorni një krehër cilindër për të ngritur lart flokët gjatë kohës që i thani. Rezultati do të jetë: flokë voluminozë, të aftë të mbajnë më gjatë krehjen që do të bëni mbi flokët tuaj. Thelbi i saj është i pasur në kripëra minerale si dhe vitamina A, B1, B5, C, PP etj. Nga druri i lajthisë nxirret një vaj eterik, që përdoret kundër dhimbjeve të dhëmbëve; për këtë do të mjaftonin disa pika mbi dhëmbin e sëmurë. Gjithashtu, ky vaj ka dhënë rezultate të mira për luftimin e krimbave askaride. Me përdorim të jashtëm jep efekt kundër thumbimeve të insekteve.
Lajthitë përdoren me rezultate të mira dhe rekomandohen për organizma të dobësuar dhe anemikë, si dhe për gratë me barrë. Nuk këshillohet përdorimi i lajthive për ata që vuajnë nga stomaku dhe nga dispepsia (tretje me vështirësi e ushqimit dhe me dhimbje të aparatit tretës.) Lëvorja e rrënjës ka veti antipiretike. Pjalmi i luleve është përdorur kundër epilepsisë (sëmundjes së tokës). Gjethet e lajthisë kanë veprim qetësues në dhimbjet dhe infeksionet e zorrëve dhe përdoren kundër diarresë, meqenëse ato përmbajnë lëndë tanike.
Vajrat bimorë kozmetikë që përdoren për trajtimin e fytyrës 
- Vaji kozmetik i karrotës është një mbrojtës shumë i mirë i lëkurës dhe i jep asaj rivitalitet.
- Vaji kozmetik i kamomilit përdoret për lëkurat e ndjeshme dhe të acaruara, të cilat preken lehtë nga ndryshimet klimaterike dhe produktet e forta kozmetike .
- Vaji kozmetik i ederës është një kurë shumë e mirë gjatë kohës që mbani dietë për të kuruar çarjet e lëkurës dhe celulitin.

- Vaji kozmetik i rrënjës së grurit është një hidratues i pasur me lëndë ushqyese sidomos me vitaminë E dhe përdoret për lëkurat e plakura para kohe, për ato të rrudhosura dhe me njolla.
- Vaji kozmetik i limonit largon rrudhat dhe lodhjen nga rrathët e syve.
- Vaji kozmetik i bajames i pasur me vitaminë E përdoret për t’i dhënë gjallëri fytyrës, lëkurës së trupit nëse është e acaruar, për çarjet e gjoksit dhe si maskë për flokët e dëmtuar.


Vaji i ullirit
Në mjekësinë popullore vaji i ullirit përdoret gjerësisht për vlerat e larta dietike dhe mjekësore. Vaji i ullirit me ngjyrë, aromë dhe erë specifike, në të cilën janë të ruajtur vitaminat me rëndësi, acidet yndyrore esenciale dhe antioksidantët, posedon një rol të madh. Për çdo pikë të vajit të ullirit i marrim mbi 30 përbërës, të cilët na mbrojnë nga sëmundjet e zemrës, mplakja e hershme dhe shumë sëmundje tjera.
Ai përmban acide yndyrore të pangopura, më së tepërmi acidit oleinik, i cili përmban 55-83 për qind të acideve yndyrore të përgjithshme, të cilët në mënyrë pozitive veprojnë në metabolizmin e yndyrave në mëlçi, rregullojnë kolesterolin, e mbrojnë zemrën, gjë që pakëson mundësinë e prekjes nga sëmundjet e ngurtësimit të enëve të gjakut, infarkt, tromboza dhe rregullojnë tensionin e gjakut. Për këtë vaji i ullirit nuk duhet t”i mungojë dietës suaj ditore. Vaji i ullirit tretet mirë dhe rekomandohet për sëmundjet e mëlçisë, është qetësues dhe pakëson dhimbjet. Ndihmon në nxjerrjen e gurëve të fshikëzës së tëmthit. Edhe në krizat e veshkave, vaji i ullirit qetëson dhimbjet dhe lehtëson rënien e gurëve nga veshkat. Në mjaft raste ka dhënë rezultate të mira kundër ulcerës së stomakut.

Vaji i arrave të Kokosit
Vaji i arrave të kokosit është një shpresë e re për të gjithë ata persona që vuajnë në ditët e sotme nga hipotiroidja, pra funksioni i ulët i tiroides. Nuk mund të kuptohen lehtë problemet që shfaq hipotiroidja, por në momentin kur një person që vuan nga kjo sëmundje fillon të trajtohet më vajin e arrës së kokosit, e vë re shumë lehtë ndryshimin që ndodh në gjendjen e tij shëndetësore. Përdorimi i vajit të arrave të kokosit në këmbim të atyre ushqimeve që përmbajnë sasi të larta yndyrash dhe karbohidratesh, si sheqeri, patatet, apo ushqime të tjera me indeks të lartë glicemie, shfaq një diferencë të dallueshme në balancimin hormonal, stabilizimin e trupit dhe energjinë e përgjithshme trupore.

Problematike është gjendja kur tiroidja ka shfaqur probleme të hershme dhe nuk është bërë asnjë përpjekje për të rregulluar funksionin e saj. Pasi edhe pse është e shërueshme dhe e trajtueshme, mbetet një sëmundje që duhet trajtuar për një kohë më të gjatë, sesa në rastet kur trajtimi bëhet në një fazë të hershme. Por trajtimi me vajin e arrave të kokosit dhe duke zbatuar një dietë të shëndetshme këto simptoma mund të reduktohen.

Vetitë kuruese të hudhrës

Thelpinjtë e hudhrës përmbajnë fitoncide që përbëhen nga vajrat eterikë dhe derivatet e sulfuruara (si alicinë, alininë etj.), të cilat kanë veti të vrasin mikrobet ose të ndalojnë zhvillimin e tyre; në sasi të vogla, hudhra përmban edhe acid nikotinik, vitaminë A, B, C, biotinë, sheqerna, mucilagje, pektina, proteina, yndyra, enzime të ndryshme, si dhe lëndë radioaktive dhe jod. Hudhra gjen një përdorim të gjerë në sëmundjet e aparatit tretës (stomak-zorrë); ajo qetëson spazmat (ngërçet) e zorrëve, dezinfekton aparatin tretës dhe vret ose ndalon zhvillimin e mikrobeve patologjike që sjellin çrregullime në veprimtarinë e aparatit tretës. Ndihmon në normalizimin e prodhimit të lëngjeve tretëse dhe shton prodhimin e tëmthit. Përdoret kundër parazitëve të zorrëve (kundër oksiureve); ndihmon në zhdukjen e gazeve.
Në sajë të jodit që përmban, hudhra përdoret për uljen e tensionit (të ngritur të gjakut), kundër sklerozës (dëmtim të artereve të mëdha e mesatare që karakterizohet nga grumbullimi i kolesterolit dhe materialit lipoid në shtresën e brendshme të tyre); përdoret edhe kundër shtrëngimeve të zemrës. Hudhra përdoret edhe në sëmundje të aparatit të frymëmarrjes. Vajrat eterikë, duke u eliminuar nëpërmjet frymëmarrjes, nga njëra anë vrasin mikroorganizmat që ndodhen në rrugët përkatëse dhe, nga ana tjetër, ndihmojnë në nxjerrjen e gëlbazës. Në sajë të antibiotikëve që përmban, hudhra përdoret edhe për parandalimin e infeksionit dhe për mjekimin e plagëve të infektuara.

Vaji i sherbelës
Sherbela rritet kryesisht në shpate gëlqerore, në kullota, nga zona e ulët e deri në atë sub-alpine. Gjethet e saj përmbajnë vaj esencial 2 për qind, saponinë, alkaloide, lëndë regjëse, rrëshirë. Vaji esencial përbëhet nga 40-47 për qind tujon, borneol, cimol, kamfor, pinen, dipenten, linalool. Në gjethe janë gjetur edhe acid fumarik, glukozë dhe pentozë, vitamina B1 e C, lënda e hidhur e quajtur pikrosalvinë, fitoncide me veti baktericide, enzimë.

Në mjekësi ekstrakti i fituar nga gjethet, përdoret si mjet për pakësimin e djersës. Ai merret në formë ekstrakti të lëngët një deri tre gram në ditë, në formë infuzi katër lugë kafeje. Ndërsa çaji i përftuar nga zierja e bimës përdoret për pastrimin e gjakut, kundër djersitjes gjatë natës. Përqindje më e lartë vaji esencial nga gjethet e sherbelës mjekësore mund të përfitohet para lulëzimit të saj.

Vaji i farës së zezë
Fara e zezë përmban vaj acidik të pangopur, vaj me eter, vitamina dhe një sërë substancash të tjera të domosdoshme për organizmin. Tashmë është vërtetuar se vaji acidik i pangopur që përmban fara e zezë ndikon pozitivisht mbi metabolizmin e trupit, rrit imunitetin dhe ndalon alergjinë.

Veçoritë e vajrave acidikë të pangopur: Ndihmojnë metabolizmin e trupit; nevojiten në rritjen, zhvillimin dhe rinovimin e qelizave; ndihmojnë në zhvillimin e hormoneve dhe në formimin e një sistemi nervor dhe hormonal-mbrojtës të shëndetshëm; pengojnë shtimin e substancave që dërgojnë sinjale alergjike; ndalojnë qelizat mbrojtëse (imunitare) të punojnë më shumë se ç”duhet; kolesterolin në gjak e kthejnë në nivelet normale; pengojnë bllokimin e damarëve duke rregulluar strukturën e tyre dhe njëkohësisht shpejtësinë e qarkullimit të gjakut; ulin tensionin dhe reduktojnë rrezikun e ashpërsimit të damarëve dhe infarktit në zemër; ndihmojnë në përmirësimin e shpejt të plagëve. Trupi i njeriut nuk i prodhon këto vajra dhe është i detyruar t”i marrë nga jashtë, 1 gram vaj i farës së zezë është i mjaftueshëm për nevojat ditore.
Vajrat me eter si nigellon dhe alfa-pinen zgjerojnë rrugët e frymëmarrjes, lehtësojnë kollitjen, pengojnë qelbëzimin dhe ndalojnë dhimbjen. Nëse përdoren rregullisht ulin sheqerin në gjak.

Kamomili
Përdoret kundër dhembjeve dhe shtrëngimeve, inflamacioneve të lëkurës dhe mukozës së gojës, fytit, hundës, syve, po ashtu për rregullimin e tretjes së ushqimit, pastrimin e rrugëve urinare nga jashtë dhe brenda, kundër hemorroideve, te kokëdhembjet, për qetësim, për fshikëzën e urinës, zorrë, stomak, kundër rërës në mëlçinë e zezë, te urinimet me vështirësi, çrregullimet e menstruacioneve, si mjet kundër qelbëzimeve.


Luleshtrydhja
Është diuretik efikas, tonik digjestiv dhe laksativ për mëlçi dhe veshkë, hepatik, antireumatik, depurgativ, bar antilitik, bar për pankreas,aperient i butë, etj. /tiranaobserver/

Rolin i acideve yndyrore në organizëm

Në 15 vitet e fundit janë bërë ndryshime në tipat e yndyrës që ne konsumojmë në vendet e zhvilluara. Në veçanti, marrjet tona në ushqime të acideve Omega-6 (drithëra dhe luledielli) dhe i acideve trans-yndyrore (ushqime të skuqura dhe margarinë) janë rritur, ndërsa marrjet tona të yndyrave (gjalpë) dhe të acideve yndyrore Omega-3 (salmon dhe sardele) janë ulur. Ky ndryshim në konsumin e acideve yndyrore mund të luajë një rol në zhvillimin e alergjive te fëmijët dhe në rritjen e rrezikut për astmë. Prandaj, marrja e acideve yndyrore Omega-6 dhe trans-yndyrore duhet të jetë në minimum. Acidet yndyrore Omega-3 janë të përfshirë në uljen e sintezës së leukotrieneve, në frenimin e sintezës së prostaglandinave E2 dhe rregullimin e rritjes së qelizave malinje. Acidet yndyrore Omega-3 mund të gjenden në vajin e peshkut, peshkun dhe frutat e detit, sojën, vajin e farave të lirit dhe zarzavatet me gjethe. Nuk ka aq shumë rëndësi sasia e acideve yndyrore omega-3 se sa raporti i acideve yndyrore Omega-6 me Omega-3. Acidet yndyrore Omega-6 gjenden në vajin vegjetal, margarinën, majonezë dhe ushqimet e përpunuara me vaj. Ne duhet të ushqehemi 4 deri 10 herë më shumë me acide yndyrore Omega-3 në krahasim më acidët yndyrorë Omega-6.